fbpx
Wiadomości

Koła Gospodyń Wiejskich narzędziem rozwoju polskiej wsi.

Anna Gembicka wiceminister Inwestycji i Rozwoju: Ludzie często na spotkaniach pytają mnie, czemu w rządzie PiS to akurat Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zajmuje się Kołami Gospodyń Wiejskich. Odpowiedź jest prosta, chociaż może zaskakiwać z punktu widzenia poprzednich rządów: stawiamy na rozwój całej Polski, a wieś ma tutaj szczególne znaczenie. Koła Gospodyń Wiejskich nie są stowarzyszeniami starszych pań, które są „kurami domowymi”, ale są tętniącymi życiem szkołami przedsiębiorczości i społeczeństwa obywatelskiego. Skrót KGW oznacza także „Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe”. Wiem co piszę – takie właśnie są te Panie. Gospodarne i Wyjątkowe!

O Kołach Gospodyń Wiejskich mówi Anna Gembicka, wiceminister Inwestycji i Rozwoju, kandydatka do Sejmu z okręgu nr 5.

O tym, że nie są to tylko czcze słowa świadczy działalność m. in. KGW Różanka z Kaniewa oraz KGW Fajne Babki z Józefowa. Koła te zajmują się nie tylko dożynkami i festynami, ale prężnie działają w trakcie całego roku, organizując np. warsztaty rękodzielnicze – warsztaty malowania kwiatów fajansowych na drewnianych szkatułkach. Aktywnie włączają się w organizację uroczystości lokalnych, współpracują z innymi lokalnymi organizacjami pozarządowymi i samorządowymi. Kształtują społeczność lokalną, poprzez organizację różnego rodzaju kursów, warsztatów i imprez plenerowych np: z tworzenia kosmetyków naturalnych czy kiszonek, skierowane do koleżanek z sąsiednich KGW.

Koła Gospodyń Wiejskich włączają się szeroko w promocję swoich miejscowości, gminy i powiatu. Istniejące od 1948 r. KGW Byczyna Kolonia wystąpiło np. w kilku programach w TVP Bydgoszcz, prezentowało tradycje kujawskie w Przedszkolu w Dobrem. Stworzyło prezentację multimedialną o Byczynie Kolonii i uczestniczyło w zbieraniu materiałów do broszury „Wspominki Byczyńskie”.

Jedna z pań z KGW Gliznowianki powiedziała mi, że działania Koła jej zdaniem scalają wieś. Są one nastawione na integrację i wzajemną wymianę doświadczeń. Uczestniczyłam w różnych spotkaniach z przedsiębiorcami i konferencjach i muszę przyznać, że podobny klimat panuje zawsze na spotkaniach z Kołami Gospodyń Wiejskich. To bardzo ciekawe doświadczenie. Rozwój nie może dotyczyć wyłącznie wybranych, ale powinien być dla wszystkich. Dlatego właśnie Kołami Gospodyń Wiejskich zajmuje się Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji