fbpx
Wiadomości

Kiedyś był Hostel… teraz będzie Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy.

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie powstanie we Włoclawku przy ul. Żytniej i będzie po Inowrocławiu i Tucholi , trzecią taką placówką w naszym województwie. 12 lipca wicewojewoda kujawsko- pomorski przekazal promesę na ręce dyrektora MOPR.

W Delegaturze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego we Włocławku odbyła się uroczystość przekazania 200 000 tys. zł na Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy.

W uroczystości udział  wzięli Anna Gembicka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Joanna Borowiak, poseł na sejm RP, Józef Łyczak, senator RP, Józef Ramlau, wicewojewoda, Dorota Hass dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego, Piotr Grudziński dyrektor MOPR, Janusz Dębczyński przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Samorząd miasta poniesie 10%  całości kosztów inwestycji. W Ośrodku schronienie będzie przygotowane dla 15 osób, a czas ich zamieszkania przy Żytniej wyniesie do trzech miesięcy ,w ewentualnie cięższych przypadkach okres będzie dłuższy.

Niebawem ruszą prace adaptacyjne, a rządowe środki przekazane w kwocie 200 tysięcy złotych pozwolą wykonać prace remontowe i  zakupić wyposażenie do Ośrodka przy ul. Żytniej.

Przypomnjmy, do 2012 roku przy ulicy Żytniej znajdował  się Hostel dla Ofiar Przemocy  w Rodzinie, utrzymywany przez włocławski samorząd.

Józef Ramlau: Kwota 200 tysięcy złotych pochodzi z rezerwy celowej budżetu państwa. Miasto będzie potrzebowało zaledwie 20 kilku tysięcy.Jest to ponad 90% zaangażowanie finansowe, które rząd przekazuje na rzecz samorządu miasta Włocławek. Bardzo się cieszę, bo zwycięzcami są włocławianie którzy mają  niezawinione  problemy życiowe.

Anna Gembicka: Około 10% niebieskich kart założonych w tym roku w całym województwie kujawsko- pomorskim , to niestety karty we Włocławku. Mamy nadzieję, że ten Ośrodek odpowie na potrzeby i problemy ofiar, które na co dzień stykają się z przemocą. To jest bardzo poważny problem i dlatego, obecny rząd pracuje nad tym, aby ofiarom przemocy móc zapewnić bezpieczne schronienie.

Ośrodek obejmie również  pomocą osoby z powiatu włocławskiego.

Joanna Borowiak: Cieszę się bardzo, że ten ośrodek specjalistyczny, który powstanie jako wsparcie rządu PiS w kwestii rozwiązywania problemów ofiar przemocy w rodzinie będzie ośrodkiem ponadregionalnym. Będzie obejmował swoim działaniem Włocławek i  sąsiadujące gminy. 

Piotr Grudziński: Ośrodek będzie funkcjonował w strukturach MOPR we Włocławku przy ulicy Żytniej.W części będziemy wykorzystywali kadrę, która pracuje w Sekcji Interwencji Kryzysowej MOPR – to są doświadczone osoby ,które zajmują się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie i nie mam żadnych wątpliwości co do tego,że sekcja działa bardzo prężnie.

Na bieżące funkcjonowanie Ośrodka, Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej po tym jak zostanie on  już w pełni uruchomiony, będzie przekazywać miesięcznie kwotę około 35 tysięcy złotych.

Kinga Maślanka

Polecamy

1 komentarz

Miejsce konstruktywnej dyskusji

%d bloggers like this: