fbpx
Wiadomości

Już jutro „Niedziela z Kustoszem”

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem”, które odbędzie się 26 września br. o godz. 12.00 w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 we Włocławku. Wydarzeniu towarzyszyć będzie możliwość zakupu prac ludowych artystów i rękodzielników. 

W br.  Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych we Włocławku obchodzi 40. rocznicę działalności. Z tej okazji w Muzeum Etnograficznym czynna jest wystawa czasowa pt. „W harmonii z tradycją. 40-lecie Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych we Włocławku. Sztuka ludowa, rękodzieło i rzemiosło. Prace Twórców należących do Oddziału w latach 1981-2021”. Obejmuje ona ponad 130 prac, wykonanych przez 71 twórców, należących do Oddziału STL na przestrzeni 40 lat, reprezentujących takie dziedziny jak hafciarstwo i koronkarstwo, rzeźbiarstwo, malarstwo, zdobnictwo wnętrz, malowanie fajansu, kowalstwo, garncarstwo, plecionkarstwo oraz zabawkarstwo.

 Spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem” poświęcone zostanie unikalnemu zjawisku powojennej sztuki ludowej, wyrastającej z dawnych, chłopskich wzorów. Weźmie w nim udział zaproszony gość – przedstawicielka środowiska twórczego, Pani Aleksandra Zawacka z Wichrowic, Prezes Oddziału STL we Włocławku, twórczyni zajmująca się zdobieniem wnętrz oraz poezją ludową. Uczestnicy zwiedzą wystawę wzbogaconą komentarzami muzealników, dotyczącymi poszczególnych dziedzin a także twórców, ich motywacji, poszukiwań, źródeł inspiracji. Spotkanie będzie sposobnością do dyskusji na temat aktualnego odbioru twórczości ludowej i jej miejsca we współczesnym świecie.

 Tego dnia w Muzeum Etnograficznym w godzinach 11.00 -13.00 gościć będziemy też innych twórców z Oddziału STL we Włocławku, którzy wystawią do sprzedaży swoje autorskie prace.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji