fbpx
Wiadomości

Już 27 lutego pierwszy w historii Włocławka mecz goalball!

Już niedługo każdy włocławianin będzie miał szansę przekonać się na czym polega goalball – drużynowa gra osób niewidomych.

W czwartek, 27 lutego o godzinie 16:00 w Szkole Podstawowej nr 19 odbędzie się mecz, w którym weźmie udział drużyna Goalball Bydgoszcz. Wydarzeniu będą towarzyszyć atrakcje, dzięki którym każdy będzie mógł dowiedzieć się więcej o codziennym życiu osób niewidomych.

Goalball jest podobną do piłki ręcznej grą drużynową osób niewidomych i słabowidzących. Tradycje tego sportu sięgają jeszcze lat 40., mimo to mecz goalball jeszcze nigdy nie odbył się we Włocławku. Aż do teraz!

Po raz pierwszy na Kujawach

Pierwszy w historii naszego miasta pojedynek goalball odbędzie się już w czwartek, 27 lutego o godzinie 16:00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 19 we Włocławku przy ulicy Szkolnej 13. Rozgrywającymi mecz będzie drużyna Goalball Bydgoszcz – zespół wywodzący się z sekcji sportowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który bierze udział w rozgrywkach Mistrzostw Polski.

Nie tylko mecz

Podczas czwartkowego wydarzenia, oprócz meczu, na uczestników czekają dodatkowe atrakcje. Organizatorzy przybliżą im rzeczywistość osób niewidomych. Każdy będzie miał szansę przekonać się z czym na co dzień mierzy się osoba niewidoma, m.in. próbując poruszać się z białą laską i ciemnymi goglami na oczach. Przewidziane są także konkursy z nagrodami. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.

Nie bój się zapytać!

Mecz organizowany jest w ramach projektu BeLIND przez uczniów I Liceum im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. Ma on na celu podniesienie świadomości społecznej na temat życia osób niewidomych.

Jak mówi lider projektu Igor Rode: – Często obawiamy się pierwszego kontaktu z niewidomym, ponieważ nie wiemy w jaki sposób powinniśmy reagować. To błąd – najważniejsze to nie bać się pytać. Za pośrednictwem BeLIND chcemy pokazać siłę charakteru osób niewidomych i pomóc mieszkańcom Włocławka i okolic zrozumieć ich życie oraz potrzeby. Mecz goalball to świetna okazja do integracji i wspólnej zabawy.

Uczniowie z BeLIND współpracują z włocławskim oddziałem Polskiego Związku Niewidomych i organizują specjalne zajęcia dotyczące tej społeczności we włocławskich szkołach. Projekt odbywa się w ramach ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Serdecznie zapraszamy na czwartkowy mecz! Wstęp wolny!

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/204361540949623/

Link do strony BeLIND: https://www.facebook.com/BeLINDzwzt/

 

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji