fbpx
Wiadomości

Jest zgoda Komisji Europejskiej. 320 milionów złotych z RPO na walkę z epidemią COVID-19 przeznacza Urząd Marszałkowski.

Na walkę z epidemią COVID-19 i jej skutkami przeznaczymy nierozdysponowane dotąd środki naszego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 320 milionów złotych. Zostaną rozdysponowane w trybie pozakonkursowym – poinformował 23 marca podczas telekonferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki.

Na pozwalające na to zmiany, angażujące 4 proc. wszystkich środków RPO, zgodziła się Komisja Europejska.

Sfinansowane zostaną:

  • funkcjonalne przystosowanie placówek publicznej służby zdrowia do działania w sytuacji epidemii
  • wieloaspektowe działania prewencyjne przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się koronawirusa
  • działania w dziedzinie opieki społecznej, bezpieczeństwa publicznego, pomocy psychologicznej, edukacji i informacji publicznej
  • niezbędne inwestycje (m.in. zakup karetek i sprzętu dla szpitali)
  • wsparcie biznesu (przebranżowienie firm i korzystne pożyczki obrotowe).

Możemy w ten sposób przesuwać do 8 procent alokacji w poszczególnych osiach priorytetowychmówi marszałek Piotr Całbecki 

Epidemia powoduje wiele problemów w realizacji już trwających projektów RPO. Dlatego Urząd Marszałkowski przygotował nowe rozwiązania dotyczące rozliczania tych przedsięwzięć.Każdy przypadek będzie podlegał analizie i zostanie potraktowany indywidualnie. Zaproponowano też, by na przykład projekty opiekuńcze adresowane do seniorów przekształcać tak, by można je było realizować w domach podopiecznych.

Zdecydowaliśmy się też na elastyczne wsparcie dla czterech instytucji walczących z epidemią na pierwszej linii – Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Szpitala Miejskiego w Toruniu i toruńskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Do realizowanych obecnie przez nie projektów RPO dołożymy pieniądze (za pomocą aneksowania zawartych już umów) z przeznaczeniem na środki ochrony osobistej, testy w kierunku koronawirusa i potrzebny w obecnej sytuacji sprzętwyjaśnia marszałek województwa kujawsko- pomorskiego.

Foto: Szymon Zdziebło

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji