fbpx
Wiadomości

Jesienna aura na drogach! Policja apeluje o ostrożność i przypomina o zasadach bezpieczeństwa

Jesienna aura to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Wcześnie zapadający zmrok, częste opady deszczu, mgła i spadające na drogę liście to warunki, które nie sprzyjają kierowcom i pieszym. Pamiętajmy także o swoim bezpieczeństwie i jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nośmy elementy odblaskowe nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również w mieście.

Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok znacznie ograniczają widoczność na drodze. Bezpieczeństwu użytkowników dróg nie sprzyja też mokra i śliska nawierzchnia, czy też często leżące na drodze liście. W takich warunkach droga hamowania może się niebezpiecznie wydłużyć.

Zmiana aury wymusza na kierowcach zmianę techniki prowadzenia pojazdu. Apelujemy o szczególna ostrożność na drodze i dostosowanie prędkości do zmieniających się warunków. Pamiętajmy, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną. Należy zatem jechać z prędkością pozwalającą na szybką reakcję i panowanie nad pojazdem, gdy na przykład na drodze pojawi się niespodziewanie przeszkoda. Zachowajmy też bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu, aby w razie konieczności zdążyć wyhamować.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesiennym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania sprawiają, że są oni gorzej widoczni na drodze. Dodatkowo osłaniające ich przed deszczem kaptury czy parasole mogą ograniczać widoczność i sprawić, że nie dostrzegą w porę nadjeżdżającego pojazdu. Zachęcamy zatem do noszenia elementów odblaskowych, nie tylko po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, gdzie jest to obowiązkowe, ale o każdej porze dnia, również w mieście.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji