fbpx
Testowy baner
Lifestyle

Japoński sposób na szczęście Ikigai

Ikigai to japońska filozofia życia, która swoje korzenie posiada na wyspie Okinawa. Wyspa ta słynnie z największej ilości stulatków na świecie. Badania prowadzone na Japończykach wykazują, że osoby, które stosują metodę Ikigai, żyją dłużej i są szczęśliwsze, rzadziej chorują na schorzenia sercowo- naczyniowe oraz są bardziej aktywne.

Co znaczy słowo Ikigai?

Ikigai składa się z dwóch części iki czyli żyć oraz gai czyli powód, więc w wolnym tłumaczeniu możemy odczytać to jako powód do życia, jednak w bardziej ogólnym znaczeniu słowo to oznacza przyjemność i istotę życia. Ikigai zakłada czerpanie radości z różnych aspektów życia, więc mogą to być promyki słońca, które łaskoczą naszą skórę lub piękne kwiaty, które widzimy jadąc do pracy. Ikigai jednak nie określa pomyślności w życiu finansowym i zawodowym, cyhodzi raczej o coś co wywołuje uśmiech na twarzy.

Co składa się na Ikigai?

Ikigai obejmuje kilka sfer naszego życia:

 • To co kochasz (pasja i misja)
 • To w czym jesteś dobry (pasja i zawód)
 • To za co mogą Ci zapłacić (zawód i powołanie)
 • To czego potrzebuję świat (misja i powołanie)

Ikagai znajduje się na przecięciu tych wszystkich wartości. Przykładowo możemy realizować się w tym co kochamy, odpowiadać na potrzeby świata, ale nie dostawać za to zapłaty lub podążać za pieniędzmi oraz spełniać się zawodowo, ale odczuwać pustkę i brak spełnienia. Prawdziwe Ikagai zachodzi, gdy wszystkie te obszary zachodzą na siebie, przez co odczuwamy równowagę i szczęście.

Ikagai w pracy

Najważniejszym aspektem Ikagai jest poszukiwanie zajęcia, które przyniesie nam szczęście. Znajome jest nam uczucie, gdzie zatracamy się w jakiejś czynności i nie czujemy przepływu czasu, jest to obszar, w którym być może obecne jest twoje Ikagai. Jego rdzeniem jest odnajdywanie przyjemności i celu w jakim robimy daną rzecz, bez oczekiwania spektakularnego sukcesu i aplauzu. Nie jest istotny rezultat, a jego droga.

10 zasad Ikagai, które prowadzą do długiego życia

 • Zawsze bądź aktywny, porzucenie tego co się kocha jest utratą sensu życia, dlatego rozwijaj wiele pasji i zainteresowań. Po odejściu na emeryturę pozostań aktywny na wiele sposobów. Zauważ, że Japończycy późno odchodzą na emeryturę, a na niej nadal pozostają aktywni
 • Przyjmuj życie ze spokojem, stres znacznie obniża jakość życia. Kiedy przestaniemy ulegać temu co pilne, czas zyska nowe znaczenie i rozmiar.
 • Nie jedz do syta nie objadaj się, a po prostu jedz do momentu kiedy nie czujesz głodu. Warto zjeść trochę mniej niż byśmy chcieli. Jedzenie ma zaspokajać głód.
 • Otaczaj się przyjaciółmi pozytywni ludzie, którzy dobrze nam życzą sprawi, że nasze życie będzie po prostu lepsze.
 • Zadbaj o formę aktywność fizyczna i ćwiczenia pozwolą zachować Ci dobrą formę nawet w starszym wieku. Dodatkowo sport wydziela w naszym organizmie endorfinę czyli hormon szczęścia.
 • Uśmiechaj się, uśmiech jest uniwersalnym językiem, budzi u ludzi sympatie, ale również my sami czujemy się dobrze gdy jesteśmy uśmiechnięci.
 • Bądź blisko natury wielu z nas żyje w mieście z dala od terenów zielonych. Regularne obcowanie z naturą sprawia, że możemy z łatwością doładować swoje fizyczne i emocjonalne akumulatory.
 • Praktykuj wdzięczność doceń to co masz i zauważ, że masz czasami więcej niż inni. Praktykowanie wdzięczności sprawia większe szczęście i poczucie spełnienia.
 • Carpe Diem żyj chwilą, naucz się chłonąć z chwili i żyć teraźniejszością. Sztuką jest być tu i teraz.
 • Podążaj za swoim Ikagai w każdym z nas jest pasja i talent, który popycha do działania i nadaje sens życiu. Jeśli go nie znaleźliśmy warto go poszukać, aby zbudować harmonię i ład.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji