fbpx
Bez kategorii

Jak zmieni się ulica 3-go Maja?

Dnia 12 października 2021 r. w Urzędzie Miasta Włocławek została podpisana umowa z pracownią Sawawa Sp. z o.o. z Warszawy – zwycięzcą konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zadania pn. „3 Maja woonerfem/przebudowa ul. 3 Maja w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji”. Teraz architekci z Sawawa stworzą kompletną dokumentację projektową tego zadania – zamówienie zostało udzielone w trybie z wolnej ręki.

W planach jest stworzenie kolejnego Woonerfu. Ulica 3-go Maja zostanie podzielona na kilka części, a każda z nich będzie poruszać inny aspekt historii miasta.

Alejka rozpoczynająca się od Placu Wolności do ulicy Przedmiejskiej zostanie poświęcona pracy i twórczości Aleksandra Laszenki. Aleksander Laszenko był podróżnikiem i współzałożycielem Zrzeszenia Kujawskich Artystów Plastyków.

Kolejny fragment od ulicy Przedmiejskiej do ulicy Piekarskiej będzie częścią parkową, w której mieszkańcy będą mogli odpocząć.

Dalej od ulicy Piekarskiej do ulicy Zapiecek powstaną dwa placyki, poświęcone Tadeuszowi Rechsteinowi, nobliście w dziedzinie medycyny i fizjologii oraz Józefowi Tykocińskiemu, który był pionierem w nagrywaniu dźwięku.

Od Zapiecka do Cyganki przed Urzędem Miasta i Uczelnią Państwową powstanie plac dedykowany pilotowi kpt. Stanisławowi Skarżyńskiemu. Stanisław Skarżyński był pierwszym polskim pilotem, który przeleciał Atlantyk.

Część przed Starym Rynkiem zostanie poświęcona rzeźbiarzowi Stanisławowi Zagajewskiemu.

Projekt zakłada powrót do dawnego wyglądu 3-go Maja, wśród elementów znajdziemy nawiązania do dawnego wyglądu. Przy sklepikach mają zostać założone markizy, a na odcinku od ulicy Przedmiejskiej do ulicy Piekarskiej zostanie wyłożona trylinka czyli sześciokątna kostka brukowa, którą ulica była wyłożona po II wojnie światowej. Do włocławskiej kultury nawiązywać też będą płytki z motywem fajansowym.

Zieleń ma stanowić ważną część przebudowy ulicy. Oprócz drzew, które znajdują się już na ulicy 3-go Maja, zostaną dosadzone kolejne rośliny. Wzdłuż całej ulicy powstaną szerokie pasma zieleni, które mają tworzyć ogrody deszczowe.

W planach jest również uspokojenie ruchu drogowego. Ma to być możliwe dzięki odciągnięciu toru jazdy i ograniczenie możliwości przejazdu na wprost. Na ograniczenie ruchu mają też wpłynąć wprowadzenie powierzchni wyniesionej na całej powierzchni ulicy.

Całość ma wynieść 440 tysięcy złotych jednak nie wiadomo jak będzie ostateczna cena.

Wizualizacja pochodzi z głównej strony firmy Sawawa

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji