fbpx
Zwierzaki

Jak zadbać o koty wolno żyjące zimą?

Na początku warto wytłumaczyć różnicę pomiędzy kotem bezdomnym, a potem wolno żyjące. O ile zważywszy na sam wygląd obydwu rodzajów kotów nie jesteśmy w stanie ustalić różnicy, tak możemy posiłkować się wyłącznie zachowaniem.

Magdalena Czyszczoń – Ochotniczy Patrol Zwierzęcy

Koty wolno żyjące, są kotami dzikimi, urodziły się na wolności i zawsze na niej żyły. Boją się człowieka i unikają bezpośredniego kontaktu z nim. Kluczową pomocą dla takich kotów będzie zapewnienie im: Pożywienia, tu warto zaznaczyć iż decydując się na dokarmianie kotów, trzeba być konsekwentnym. Warto zaopatrzyć się w odpowiednią karmę oraz unikać resztek ze stołu czy tak popularnego mleka. Dostępu do wody, pamiętajmy o udostępnianiu kotom miseczek z czystą, niezamarzniętą wodą, którą zwłaszcza w okresie zimowym należy często zmieniać. Możemy również pozostawić miseczkę w pomieszczeniu, do którego dostęp mają koty, dzięki takiemu zabiegowi woda nie będzie tak szybko zamarzać. Budki, schronienia przed warunkami atmosferycznymi. Najlepszym rozwiązaniem do zapewnienia schronienia kotom jest pozostawienie uchylonego okienka w piwnicy, na strychu czy pomieszczeniu gospodarczym. Musisz mieć w tym wypadku na uwadze iż mieszkańcy bądź spółdzielnia nie wyrazi na to zgody, i tu najlepszym kompromisem jest zamontowanie budek dla kotów wolno żyjące, pamiętaj iż takie budki najlepiej jak będą estetyczne i dobrze docieplone.

Największym wrogiem w pomaganiu kotom poprzez stawianie budek jest człowiek, który przychylniej będzie tolerować budkę estetyczną, a niżeli zbudowaną byle jak i w jego ocenie szpecącą otoczenie. Warto również rozmawiać z sąsiadami o udzielanej pomocy kotom. Opieki weterynaryjnej jeżeli zaistnieje taka potrzeba, musicie bacznie zwracać uwagę na zachowanie waszego stada wolnobytującego, koty chore staną się apatyczne, bez apetytu oraz jeżeli zauważcie jakiekolwiek zmiany w wyglądzie typu, zaropiałe oczy, ubytki w sierści, musicie zapewnić kotu wizytę u weterynarza. Kastracja to jedna z kluczowych metod zapobiegania dalszemu rozmnażaniu się kotów i ograniczeniu kolejnego cierpienia. W tej kwestii warto szukać pomocy w lokalnych Organizacjach, urzędach Miast czy Wsi.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji