fbpx
Region Wiadomości

Jak wyglądało życie na dawnej wsi? Już w niedziele odbędzie się festyn folklorystyczny!

Już w najbliższą niedzielę, 7 sierpnia Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na drugi w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu ,,Z życia dawnej wsi” pt.,, Plon nasiemy, plon!”. Festyn odbędzie się w Kłóbce na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego.

Zespół Pieśni i Tańca ,,Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin przypomni bogate zwyczaje ,,wieńcowe” i ,,okrężne”, czyli orszak odświętnie ubranych żniwiarzy z przodownicami niosącymi misternie wykonane wieńce dla dziecka oraz wykonywanych kiedyś tradycyjnych pieśni, przyśpiewek i podziękowań za urodzaj.

Podczas wydarzenia odbędą się również pokazy dawnych zajęć domowych i gospodarskich m. in. młócenia i czyszczenia zboża, produkcji mąki, kaszy, oleju, wyrobu masła, podpłomyków i przygotowywania wieńca dożynkowego.

O odpowiednią oprawę muzyczną zadba Zespół Folklorystyczny ,,Kujawioki” z Osięcin oraz Kapela Ludowa ,,Echo Kujaw” z Wierzbinka.

Występom towarzyszyć będzie wiele atrakcji, szczególnie dla najmłodszych m.in. warsztaty robienia lalek ze słomy, toczenia naczyń na kole garncarskim, wyplatania koszyczków z wikliny, zabawy na wiejskim podwórku, podglądanie pracy kowala w zabytkowej kuźni.

O godzinie 13.00 rozpocznie się jarmark z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, plecionkarskimi, garncarskimi, ozdobami ze słomy, bibuły, biżuterią, swojskim jadłem i wiele więcej.

Wydarzenie będzie doskonałą okazją, aby obejrzeć XIX-wieczny spichlerz dworski po rewaloryzacji i adaptacji wraz z ekspozycją ukazującą gospodarkę oraz rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej.

Wstęp na imprezę w cenie biletu:

normalny – 12 zł,

ulgowy – 9 zł                                              

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji