fbpx
Lifestyle

Jak wygląda obchodzenie Wszystkich Świętych na całym świecie?

Wszystkich Świętych już niedługo jednak warto zaznaczyć, że tradycja ta kultywowana jest na całym świecie. Każda kultura jednak inaczej czci zmarłych i ma inne obrzędy i rytuały.

W Polsce święto to pojawiło się za sprawą kościoła katolickiego, jednak swoje korzenie ma w słowiańskim zwyczaju Dziadów. W czasach PRL-u nazywane było świętem Wszystkich Zmarłych. Tradycyjnie tłumy ludzi odwiedzały cmentarze i zaplały świeczkę na grobach swoich najbliższych.

Na Madagaskarze święto to nazywa się Famidihana/Jamu i nie jest świętem, a raczej kultem , podczas którego, odgrzebuje się zmarłych. Zwyczaj ten ma być hołdem dla przodków, ale i radością dla żyjących. Wyróżnia się tam dwa obrzędy, pierwszy bardzo podobny do naszego pogrzebu czyli przejście duszy do świata pozagrobowego, a drugi czyli przejęcie tej duszy przez przodków-opiekunów. Jednak ten drugi rytuał potrafi trwać nawet trzy dni, podczas których, ciało jest wydobywane, owijane całunem i przenoszone w nowe miejsce.

Japońskie O-Bon świętuję się już od 500 lat, ale w sierpniu. Według japońskich wierzeń wtedy dusze wracają na ziemie, aby pomóc im trafić do domu, Japończycy ustawiają latarnie czyli tak zwane mukaebi (ognie powitalne). Wielu Japończyków robi sobie wtedy dzień wolny od pracy i wyrusza w rodzinne strony. Pod koniec dnia organizowane są festiwale, podczas których możemy oglądać tradycyjne tańce, a następnie na rzekach puszczane są lampiony, aby pomóc zmarłym trafić do nieba.

W Gruzji podczas tego święta można spotkać biesiadujące rodziny przy grobach. Gruziński zwyczaj mówi, że należy się napić wina za zmarłego, ale też polać grób winem. W Gruzji święto to obchodzi się chwilę po świętach Wielkanocnych.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji