fbpx
Lifestyle

Jak utrzymać porządek w mieszkaniu?

Porządek to stan rzeczy, który każdy z nas chciałby zachować w swoim mieszkaniu, lecz nasze przedmioty już niekoniecznie. Ile razy zdarzyła się sytuacja, że w ciągu doby od wysprzątania domu, bałagan powracał i po sprzątaniu ślad znikał? Przedstawiamy kilka skutecznych rad aby zachować porządek w swoim mieszkaniu.

Po pierwsze regularne wyrzucanie nieużywanych rzeczy– im mniej tym lepiej. Mając dużo rzeczy tak naprawdę nigdy nie pozbędziemy się bałaganu. Porządki najlepiej, więc zacząć od przejrzenia swoich rzeczy oraz wyrzucenia starych i zniszczonych lub oddania takich, których już nieużywany. W życie należy wdrożyć zasadę jeden za jeden- kupując jedną rzecz pozbywamy się jakiejś starej, która pełniła tą samą funkcję.

Odkładanie rzeczy na miejsce– biorąc daną rzecz po użyciu najlepiej odstawić ją z powrotem na miejsce. Jeśli wyrobimy w sobie ten nawyk, dużo łatwiej będzie nam utrzymać czystość w pomieszczeniu. Często dzieje się tak, że biorąc cos i nie odkładając na swoje miejsce dany przedmiot po prostu zalega tam gdzie go zostawiliśmy.

Drobne rzeczy czynią cuda– pościelenie łóżka od razu gdy się wstanie, sprawi że nie tylko szybciej się rozbudzimy, ale także od razu zrobi się czyściej. Podobnie jest z wycieraniem blatów od razu po przygotowaniu posiłków, myciem naczyń. Ogarnianie wokół siebie od razu po skończeniu danej czynności sprawi, że mieszkanie będzie czystsze.

Wyznaczanie miejsca dla każdej rzeczy– każda rzecz powinna mieć określone miejsce, jest to funkcjonalne i sprawia, że najprościej w świecie wszystko jest poukładane. Mieszkanie wygląda wtedy schludnie, ale też łatwiej znaleźć daną rzecz. Dwie korzyści w jednym.

Podział obowiązków– jeśli nie mieszkasz sam/sama to ustal z resztą domowników wspólny plan działania. Każdy powinien być odpowiedzialny za czystość w domu. Można ułożyć grafik lub ustalić wspólny plan, w domu każdy o sprzątanie powinien dbać tak samo.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji