fbpx
Testowy baner
Lifestyle

Jak spać żeby się wyspać?

Na jakość snu wpływa wiele czynników, czynności jakie wykonujemy w ciągu dnia, aranżacja miejsca w którym śpimy, emocje jakie nam towarzyszą. Higiena snu jest rzeczą ważną chodź coraz częściej zapominaną. Jak, więc spać aby się wyspać?

Kolor ścian w sypialni– powinien mieć odcień ciepły i delikatny, najlepiej sprawdzą się kolory pastelowe. Dobór barw intensywnych może nas rozpraszać i powodować zagubienie. Stosowanie pastelowych tonów buduje poczucie bezpieczeństwa i ciepła pomieszczenia.

Temperatura w pomieszczeniu– odpowiednia temperatura do snu powinna wynosić od 16 do 19 stopni Celsjusza, osoba starszym zaleca się nieco wyższą około 20 stopni. Zbyt wysoka temperatura może powodować u nas bezsenność i rozdrażnienie, natomiast zbyt niska zwiększa ciśnienie i nie pozwala na zdrowy i regeneracyjny sen.

Sypialnia tylko do spania– sypialnia powinna być miejscem odpoczynku. Najlepiej usunąć z pomieszczenia urządzenia elektroniczne, kojarzy się to często z narzędziami pracy, wywołuje to niepotrzebny stres. W sypialni nie warto także trzymać nieposkładanych ubrań czy dokumentów przypomina to tylko o obowiązkach i nie pozwala się zrelaksować.

Cisza i ciemność– sypialnia powinna być odseparowana od innych pomieszczeń i dawać atmosferę intymności. Dobrze, jeśli znajdują się w niej drzwi bez przeszkleń, pozwoli to wyciszyć pomieszczenie. Warto zainwestować w montaż rolet, sprawią, że w pokoju będzie ciemniej. Gdy jest ciemno organizm wytwarza melatoninę, czyli hormon odpowiadający za senność.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji