fbpx
Wiadomości

Jak oszczędzać wodę i dlaczego warto to robić?

Z biegiem czasu, ochrona środowiska staje się coraz poważniejszym zagadnieniem, gdzie coraz większa liczba osób chce aktywnie przyczynić się do pozytywnego wpływania na ekosystem. Oszczędzanie wody może być dobrym punktem wyjściowym do tego, by do swojego życia na stałe wdrożyć zasady zgodne z ekologią, co potencjalnie przyniesie pożytek całej ludzkości. Oszczędzanie wody to ponadto coś, czego nie wolno trywializować – jest to aspekt istotny nie tylko w wymiarze globalnym, ale również lokalnym, gdzie skutki – tak pozytywnych, jak i negatywnych działań – możemy odczuć w niezwykle szybkim tempie. Zatem, jak oszczędzać wodę w domu, by przysłużyć się planecie?

Istnieje mnóstwo sposobów na oszczędzanie wody, które możemy już dziś wdrożyć do swojego życia i cieszyć się z pozytywnego wpływu na otoczenie. Warto jednak na samym wstępie zastanowić się, dlaczego w ogóle należy oszczędzać wodę – czy ekologia sama w sobie jest tutaj wyłącznym argumentem? A może warto również zwrócić uwagę na aspekt finansowy? W niniejszym artykule poznasz wszystkie tajniki oszczędzania wody i ich wartościowe konsekwencje.

Dlaczego w ogóle powinniśmy oszczędzać wodę?

Wśród natłoku codziennych obowiązków, możemy sobie nawet nie zdawać sprawy z faktu, ile wody marnujemy każdego dnia. Rzecz ta ma miejsce podczas najbardziej prozaicznych czynności jakie wykonujemy, na przykład w trakcie mycia naczyń, mycia rąk, czy mycia zębów. A przecież mniejsze zużycie wody, w pierwszej kolejności oznaczało będzie spore oszczędności dla domowego budżetu, które w dzisiejszych czasach będą nie do przecenienia. Naturalnie, doniesienia o powszechnym marnotrawstwie nie są jedynie wymysłem, a wiadomością popartą badaniami, znajdującymi swe odzwierciedlenie w ogólnodostępnej statystyce.

W Polsce, średnie zużycie wody to około 150 litrów na osobę dziennie. Mamy w tej materii prawo do dumy – dziennie zużywamy bowiem o ok. 50 litrów wody mniej od przeciętnego Europejczyka i aż 425 litrów mniej od statystycznego Amerykanina. Jak jednak wiemy z historii, „zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska”. Tym bardziej, że oszczędzanie wody nie jest sprawą, w której sukces można odnieść raz, uradować się nim, a po chwili zapomnieć – wszystko dlatego, że zasoby wody pitnej stale się kurczą.

Chociaż większość powierzchni naszej planety zajmują morza i oceany, to ani kropla znajdującej się w nich wody nie nadaje się do użytku. Wody słodkie, a więc rzeki i źródła głębinowe, stanowią wyłącznie 1% dostępnych dla ludzkości zasobów. Teoretycznie, biorąc pod uwagę cykl hydrologiczny, nie powinniśmy martwić się o to, że wody pitnej nam zabraknie. Jest to jednak półprawda – według niektórych doniesień, nasze bieżące zużycie wody przekracza zarówno naturalne możliwości odnowienia się jej, jak i ludzkie możliwości technologiczne, związane z oczyszczaniem wody, czy nawet jej wytworzeniem (wszak wodór jest najpowszechniejszym pierwiastkiem Wszechświata), przy czym ta ostatnia kwestia jest aktualnie wyłącznie przedmiotem rozważań teoretycznych.

Jak wiemy z różnych dziedzin życia, czasami warto dmuchać na zimne – oszczędzanie wody nie jest odosobnionym przypadkiem. Mniejsze zużycie wody oznacza nie tylko ulgę dla światowej gospodarki i ekosystemu, ale również dla naszych portfeli. Warto zatem zastanowić się, jak oszczędzać wodę w domu, by w krótkim czasie cieszyć się zauważalnie wyższym standardem życia, a w dłuższej perspektywie – zdrową i zasobną w bogactwa planetą.

Jak oszczędzać wodę? Najlepsze sposoby w kuchni

Żeby zacząć oszczędzać wodę, nie potrzebujesz w zasadzie niczego, poza odrobiną samozaparcia, która pozwoli Ci na wypracowanie kilku codziennych, dobrych praktyk. Można by nawet uznać, że zasady oszczędzania wody ograniczają się do dwóch, banalnych elementów: zakręcaj wodę, kiedy nie używasz jej bezpośrednio, a także zwróć uwagę na stan techniczny urządzeń, które wodę pobierają. Jak jednak stosować te zasady w praktyce? W tym wypadku, wszystko zależy od wykonywanej przez Ciebie czynności i tego, gdzie ma ona miejsce.

Zazwyczaj, jedną z pierwszych lokacji, jakie przychodzą nam na myśl, gdy idzie o ochronę najcenniejszych zasobów naszej planety, jest kuchnia. To właśnie tam, dzięki paru prostym trikom i nawykom, możemy zaoszczędzić kilka litrów wody dziennie, zarówno w trakcie przygotowywania posiłków, jak i tuż po nim, gdy przystępujemy do sprzątania. W obu przypadkach możemy zużywać znacznie mniej wody, nie tracąc przy tym na efektywności naszych działań.

Nietrudno jest się domyślić, że to właśnie w trakcie zmywania ręcznego, jesteśmy w stanie zmarnować najwięcej wody. Najlepszym rozwiązaniem tej kwestii, jest oczywiście zaopatrzenie się w zmywarkę do naczyń, która najefektywniej oszczędza wodę. Jeżeli jednak nie możesz sobie pozwolić na taki zakup, nie mogąc uwolnić się od ręcznego zmywania, to oczywiście jeszcze nic straconego. Przede wszystkim nie używaj bieżącej wody. Zamiast zmywać pod bieżącą wodą, przeznacz jedną komorę zlewu na miejsce do płukania, napełniając ją najpierw wodą, a drugą – dodając wcześniej odpowiedniego płynu – na miejsce do mycia. To w zupełności wystarczy by usunąć resztki jedzenia z zabrudzonej zastawy, jednocześnie doprowadzając do oszczędności wody liczonej nawet w kilkunastu litrach dziennie – i to wyłącznie w trakcie zmywania naczyń!

Podczas gotowania, również możesz zużywać mniej wody. Nie musisz od razu poświęcać się wyłącznie gotowaniu warzyw na parze, choć istotnie, jest to jakaś metoda. Najważniejsze jednak jest to, by zawsze dobierać odpowiedni rozmiar garnka do przygotowywanej potrawy – w ten sposób nie zużyjesz więcej wody, niż rzeczywiście potrzebujesz. W zasadzie, tyle właśnie wystarczy, by Twoja kuchnia natychmiast stała się miejscem bardziej przyjaznym dla środowiska – powodzenia!

Oszczędzanie wody w łazience – na co zwrócić uwagę?

Nie sposób oczywiście nie wspomnieć, że łazienka to kolejne, zaraz obok kuchni miejsce, w którym zużycie wody jest największe. Wpływ na to ma nie tylko oczywisty charakter rzeczonego pomieszczenia, ale przede wszystkim nieświadomość tego, ile litrów wody marnujemy w trakcie wykonywania podstawowych, codziennych czynności. W niektórych przypadkach, w grę wchodzi również zwyczajne niedbalstwo. Jak zatem zadbać o oszczędność w łazience?

Przede wszystkim, warto zwrócić uwagę na podejmowane przez nas, podstawowe czynności higieniczne. Pamiętaj o tym, by zakręcać wodę podczas mycia zębów – w trakcie szczotkowania przecież i tak jej nie potrzebujesz, więc po co to robić przy odkręconym kranie? Istotne jest także zmniejszenie strumienia wody w trakcie mycia rąk. Twoja higiena na pewno na tym nie straci, a pozornie trywialny, mniejszy strumień wody, znacząco przyczyni się do poprawy sytuacji planety. Mniejsze zużycie wody zapewni Ci również szybki prysznic, wzięty zamiast standardowej kąpieli. Dzięki takiej zmianie, możesz zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt litrów wody! Jeżeli nie posiadasz kabiny prysznicowej, nie przejmuj się – nadal możesz użyć słuchawki prysznicowej, a jeżeli chcesz jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie wody, zamontuj w niej reduktor przepływu.

Warto rozważyć także możliwość przeprowadzenia kilku drobnych zmian remontowych. Jeżeli zauważyłeś w swoim mieszkaniu jakikolwiek kapiący kran – natychmiast go napraw, wymieniając zużyte uszczelki. Przy takiej konieczności możesz się nawet zastanowić, czy nie byłoby warto przejść do używania jednouchwytowych baterii zamiast stosowania zwykłych baterii umywalkowych. Baterie jednouchwytowe, dzięki swojej sprytnej konstrukcji, napełniają wodę pęcherzykami powietrza, zwiększając jej objętość, a jednocześnie zmniejszając jej zużycie. Dobrą alternatywą są również baterie bezdotykowe – dzięki nim, zużyjesz nawet o połowę mniej wody w trakcie codziennego korzystania z umywalki.

Naturalnie, mnóstwo wody marnuje się w trakcie spłukiwania toalety. Aby przepływ wody był w niej jak najbardziej kontrolowany, warto zaopatrzyć się w taką z systemem podwójnego spłukiwania, lub – co lepsze – toaletę z systemem odzyskiwania wody. To zdobywające na popularności rozwiązanie, przekazuje do miski ustępowej tę samą wodę, której użyłeś do mycia dłoni. W kwestii spłukiwania WC, wystrzegaj się nieszczelnej spłuczki – niekontrolowany napływ wody do miski klozetowej, to ogromne koszty dla Ciebie, a dla świata widmo wyczerpania zasobów wody. Pamiętaj również o odpowiedzialnym praniu – użyj pralki tak, by za jednym zamachem doprowadzić do ładu jak największą część garderoby. W innych przypadkach, być może warto będzie pomyśleć o zaletach prania ręcznego? Korzystaj z niego jak najczęściej i pamiętaj, że w większości przypadków możesz prać w chłodnej wodzie – dzięki temu również zaoszczędzisz!

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?

Wielu z nas, na co dzień używa wody również w sytuacjach, które nie są bezpośrednio związane z kwestiami dotyczącymi podstawowej egzystencji, na przykład do podlewania ogrodu. Mało kto wie, że wodę służącą wcześniej do gotowania warzyw, można z powodzeniem wykorzystać później do podlewania kwiatów. W ten sposób, dostarczysz swoim roślinom dużo lepszego rodzaju wody, bogatego w szereg potrzebnych im minerałów. Naturalnie, nie jest to jedyny sposób. Nie musisz czekać na deszcz, by zaoszczędzić nieco wody – choć zbieranie deszczówki może się okazać całkiem dobrym pomysłem, a uzyskaną w ten sposób wodę, z powodzeniem można używać do podlewania roślin.

Naturalnie, spore ilości wody musimy zużyć również podczas mycia samochodu. W tej sprawie także możesz postawić na wodę z deszczówki, zwracając jednak uwagę na to, by tak jak w wielu poprzednich przypadkach, nie marnować rzeczonej wody zbyt wiele. Efektywne oszczędzanie wody, to w dużej mierze kwestia odpowiedniego, świadomego podejścia do osobistej gospodarności, która objawiać się może przecież na wielu polach.

Oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym – podsumowanie

Kurczące się zasoby wody pitnej, według niektórych stanowią alarmujący problem – według innych, katastrofizm jest tutaj niewskazany. Tak czy inaczej, prawdą jest, że choćby wody pitne miały do końca świata pozostać zasobem niewyczerpanym, to i tak ich oszczędność leży w naszym interesie (finansowym), a zmniejszanie użycia wody staje się coraz powszechniejsze na całym świecie. Nic nas to nie kosztuje, a możemy dzięki temu sporo zyskać – wystarczy odrobina chęci i stosowanie się do paru prostych zasad.

Jak zresztą zaznaczyliśmy wyżej, kwestia oszczędzania wody, może iść w parze z kształtowaniem w sobie wielu pożytecznych nawyków, które rozwiną nas na wielu innych, rozmaitych polach, prowadząc do sukcesów w niezwiązanych z ekologią dziedzinach – kariera zawodowa, życie rodzinne, edukacja, a nawet aspekty duchowe i moralne. Brzmi nieprawdopodobnie? Zacznij oszczędzać wodę dziś, a już jutro zauważysz pierwsze pozytywne skutki!

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji