fbpx
Lifestyle Wiadomości

Jak być Eko? – 5 prostych sposobów

Ekologia to w ostatnich czasach bardzo popularny temat. Istnieje mnóstwo mitów z nią związanych o tym, że jest czasochłonna czy kosztowna. Ludzie uważają, że dbając o ekologie sami nie są w stanie nic zmienić, lecz jest to tylko usprawiedliwienie, żeby nic w tym kierunku nie robić. Przyjmując ekologiczną postawę warto zapamiętać, że mniej znaczy więcej. Ziemia jest tylko jedna i nie możemy pozwolić na zaniedbywanie jej.

Rób świadome zakupy – odpowiednio zaplanuj swoje zakupy, kupuj niezbędne produkty i czytaj etykiety. Kupuj produkty niezbędne produkty takie, których na pewno nie wyrzucisz, np. jeśli chodzi o jedzenie. Bardzo istotną kwestią ekologii jest brak marnotrawstwa. Ponadto szukaj produktów z ekologicznymi symbolami. Jest to informacja dla klientów, że podczas produkcji nie doszło do skażenia powietrza, wody czy gleby, a także, że produkt od powstania do momentu utylizacji jest przyjazny środowisku.

Daj rzeczom drugie życie – kupuj rzeczy z drugiej ręki. Oprócz tego, że wspomaga to ekologie to dla wielu może okazać się to nowym hobby. W naszym środowisku istnieje mnóstwo miejsc i platform gdzie można kupować różne ciekawe rzeczy. Możemy korzystać z targów, ale z Internetu gdzie na różnych stronach aukcyjnych czy forach znajdziemy wyjątkowe przedmioty np. stare klimatycznych ubrania.

Zacznij się dzielić – dzielenie się z innymi powinno być czymś normalnym. W ostatnim czasie modne staje się tzw. Sharing economy. Korzystanie z usług carsharingu czy transportu publicznego, ale także współdzielenie przestrzeni, przedmiotów i usług sprawia, że zmniejsza się marnotrawstwo. Dzielenie się powinno być czymś naturalnym. Z pewnością każdy znalazłby w swoim domu coś czego już nie używa, a co mogłoby się przydać komuś innemu np. przeczytana już książka, sprzęt którego już nie używamy czy zbyt małe ubrania.

Zacznij oszczędzać – będzie nam łatwiej myśleć o ochronie środowiska, jeśli dzięki temu będzie mogli zaoszczędzić również pieniądze. Należy oszczędzać zużycie prądu, wody, a także przestać marnować jedzenie. Warto korzystać ze energooszczędnych sprzętów chociażby np. żarówek. Ponadto warto wyjąć z gniazdka nieużywane urządzenia oraz wyłączyć tryb czuwania. W ciągu roku przyniesie to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również wspomoże nasze środowisko. Chcąc oszczędzać wodę mamy kilka oczywistych sposobów jak np. zakręcanie wody podczas mycia zębów czy podczas zmywania naczyń. Możemy także pić wodę z kranu, która we Włocławku jest bardzo czysta.

Zainwestuj w zieleń – to właśnie rośliny produkują tlen, który daje nam życie. Sadzenie roślin w naszym otoczeniu to pierwszy krok w stronę poprawy naszego środowiska. Rośliny, które mamy na balkonach czy w ogródkach to nie tylko ozdoba, ale również środek do walki z zanieczyszczeniami.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji