fbpx
Wiadomości

Inwestycja w Wieńcu za prawie 27 milionów wystartowała.

W odrestaurowanym kompleksie pałacowym w Wieńcu powstanie Kujawskie Centrum Muzyki, prowadzone przez marszałkowski Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny.

10 października miało miejsce przekazanie pałacu w Wieńcu wykonawcy robót modernizacyjnych i budowlanych, planowane zakończenie inwestycji wartej blisko 27 milionów złotych, to koniec lata 2020 roku.

Marszałek Piotr Całbecki: Chcemy, by wspaniały wieniecki kompleks pałacowo-parkowy znowu żył i służył ludziom. Zakładamy, że odbywać się tu będą duże i ważne wydarzenia kulturalne – koncerty, przedstawienia teatralne i wystawy – a także warsztaty i spotkania muzyczne. Kujawskie Centrum Muzyki będzie ważnym punktem na kulturalnej mapie województwa.

Zespół, jeden z najbardziej okazałych tego typu obiektów w Kujawsko-Pomorskiem, tworzą nawiązujący do włoskiego renesansu dziewiętnastowieczny pałac (blisko 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej) i zbudowany z stylu angielskiego neogotyku także dziewiętnastowieczny tak zwany stary pałac (nieco ponad 400 metrów kwadratowych) oraz ośmiohektarowy park. Przed wojną należał do bankierskiej rodziny Kronenbergów, po wojnie mieściły się tu sanatorium i szpital przeciwgruźliczy.

Rozpoczynająca się właśnie inwestycja obejmuje remont, przebudowę i modernizację budynków oraz odrestaurowanie parku. Inwestorem jest marszałkowski Teatr Muzyczny, który administruje pałacem i przyległościami w imieniu samorządu województwa. Powstaną sala widowiskowo-koncertowa, sale prób, sale konferencyjne i warsztatowe, garderoby dla artystów, pokoje gościnne i zaplecze administracyjne.

Burmistrz Brześcia Kujawskiego Tomasz Chymkowski: Cieszy fakt, że wieniecki kompleks pałacowo – parkowy wkrótce otrzyma drugie życie i znów będzie służył ludziom. Z punktu widzenia wizerunkowego dla województwa Kujawsko-Pomorskiego i dla nas mieszkańców takiego historycznego i znaczącego obiektu to bardzo istotna sprawa. Wkrótce powstanie tu miejsce, gdzie mieszkańcy będą mieli okazję posłuchać koncertów na najwyższym poziomie.

 

Przedsięwzięcie jest finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wykonawcą, który przejmuje dziś obiekt na czas prowadzenia robót, jest konsorcjum grudziądzkich firm (JPD, Zakład Budowlany Krupiński i Clima Komfort).

K.M.

Autor zdjęć: Andrzej Goiński

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji