fbpx
Lifestyle

Interesujące hobby? Poznaj świat RPG

RPG (z ang. Role Play Games) w Polsce częściej zwane Grami Fabularnymi lub potocznie RPG-ami. To kreatywna forma spędzania czasu w gronie znajomych od 2 do 6 osób. W tej grupie każdy wciela się w fikcyjną postać znajdującym się w wyimaginowanym świecie takim jak: Władca pierścieni, Harry Potter, czy Sherlock Holmes.

Jedna osoba z grupy wciela się w rolę Mistrza Gry (MG), czyli zarówno reżysera, sędzi jak i bajarza opowieści, ta osoba nie wciela się w jedną postać, jak reszta graczy, lecz we wszystkie na które postaci graczy się natkną. Bycie Mistrzem Gry to nie lada odpowiedzialność jego zadaniem jest przygotowanie spotkanie co bywa czasochłonne, lecz daje wiele przydatnych umiejętności oraz niewiarygodną satysfakcję, kiedy widać emocje na twarzach znajomych, którzy na chwile zapomnieli o naszym świecie i przez te kilka godzin w miesiącu stają się Detektywami, Czarodziejami lub Poszukiwaczami Przygód.

RPG to gra więc jak w każdej innej grze trzeba ustalić zasady oraz świat w jakim będzie toczyć się rozgrywka, w tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w podręcznik główny, systemu który interesuje zarówno graczy jak i mistrza gry. Podręcznik zawiera różnorakie zasady i rozwiązania wszelkich spornych kwestii. Do rozpoczęcia zabawy poza kilkoma kartkami papieru i ołówkami, potrzebujemy jeszcze elementu losowego najczęściej w postaci kości do gry. Kości zdejmują z barków mistrza gry decyzję o powodzeniu testów takich jak znalezienie poszlaki, trafienie strzałą z łuku lub przeskoczenie dołu z kolcami.

Gry Fabularne są przyjemnym wszechstronnie rozwijającym narzędziem, za ich pomocą można rozwinąć zdolności pisarskie, aktorskie, rozwinąć się kreatywnie oraz pokonać strach przed wystąpieniami. Z tego względu wielu aktorów i reżyserów grało lub gra do tej pory w RPGi np.  Robin Williams, Vin Diesel, czy D.B. Weiss i David Benioff reżyserowie Gry o Tron.

Hobby takie jak RPG ma wiele zalet, potrafi łączyć pokolenia, pokonywać traumy i przygotować człowieka na niespodzianki życia codziennego.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji