fbpx
Testowy baner
Lifestyle

Ile posiłków spożywać w ciągu dnia?

Oto są pytania, które ciągle słyszę.

Czy to prawda, że jedzenie 5 posiłków dziennie przyspieszy mi metabolizm?

Czy to prawda, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia?

Czy to prawda, że nie powinniśmy jeść po godzinie 18.00?

Czy to prawda, że musimy jeść regularnie co 3 godziny?

NIE, NIE, NIE, NIE!

4 RAZY NIE!

Każdy z nas jest inny. Mamy inne preferencje, zapotrzebowanie, prowadzimy inny tryb życia i obracamy się w różnych środowiskach. I właśnie dlatego ilość posiłków musi być dopasowana do nas.

Jeśli lubisz jeść często, podziel swoje kalorie na 5-6 posiłków. Jeżeli wolisz rzadziej, a większe porcje, to zastosuj 3-4 posiłki w swoim dziennym menu. Weź również pod uwagę w jakich godzinach pracujesz, kiedy robisz trening (jeśli trenujesz cokolwiek), czy możesz pozwolić sobie na przygotowanie posiłków rano, a może dzień wcześniej.

Najlepiej jeśli posiłki będziesz jadł w podobnych odstępach czasu (to nie muszą być 3h z zegarkiem w ręku, po prostu mniej więcej równe przerwy), z jednego istotnego powodu- będziesz miał kontrolę nad łaknieniem. Nie, to nie przyspieszy ci metabolizmu, ale pozwoli zapanować nad napadami głodu i podjadaniem. Być może tego nie doświadczyłeś, ale znam wiele osób, które rano zjadły coś małego, później cały dzień się głodziły i wracając późnym popołudniem do domu zaczynały wielką ucztę. Bardzo często w takich sytuacjach tracimy kontrolę nad ilością spożywanych kalorii oraz nad wyborem produktów. Chcemy dużo, szybko i pysznie. Przy jednorazowym posiedzeniu potrafimy przyjąć naprawdę ogromną porcję jedzenia i co gorsza wybieramy pokarmy wysokosmakowite oraz wysokokaloryczne tj. pizza, kebab, słodycze. W dodatku takie nieprzemyślane wybory mocno obciążają nasz układ pokarmowy, co nie jest korzystnym zjawiskiem. Jeśli borykasz się z takim problemem, czas zaplanować swoje posiłki.

Często optymalnym rozwiązaniem są 4 posiłki. Nie mówię, że dla każdego, ale ta ilość sprawdza się w większości przypadków. Warto byś sprawdził na sobie, co jest dla Ciebie najlepszą opcją.

Swoje zapotrzebowanie dzielisz w zależności od preferencji*, jeżeli wolisz większe śniadania to przeznacz na nie np. 30% swoich kalorii. Jeśli w porannych godzinach jesteś niejadkiem, przesuń pierwszy posiłek na późniejszą porę lub zjedz małą porcję np. 20% zapotrzebowania (jak obliczyć swoje zapotrzebowanie znajdziesz w poprzednim artykule).

Podsumowując, ilość posiłków ma drugorzędne znaczenie w procesie kształtowania sylwetki, najważniejsze jest dopasowanie ich pod swój tryb życia, preferencje i możliwości oraz spożywanie odpowiedniej ilości kalorii.

*w przypadku jakichkolwiek dolegliwości lub chorób preferencje mogą zejść na drugi plan, a postępowanie zgodne z daną jednostką chorobową będzie priorytetem

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji