fbpx
Wiadomości

Hip-Hop jako narzędzie resocjalizacji młodzieży – spotkanie z Przemysławem Kaca

Dzisiaj, 24 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Łęgskiej odbyły się warsztaty pt. „Hip-Hop jako narzędzie resocjalizacji młodzieży”. W warsztatach uczestniczył autor książki „Hip-Hop jako narzędzie resocjalizacji młodzieży”- Przemysław Kaca oraz twórca muzyczny EndRiu. Spotkanie było realizowane w ramach „Czas na nasz wolny czas… z książką i biblioteką”.

Hip-Hop druga szansa to są działanie, które maja zaprosić Was, kolegów, osoby które tworzą do szuflady- osoby, które rysują, piszą, tworzą podkłady muzyczne lub grafikę komputerową do wspólnej współpracy– mówił Przemysław Kaca autor książki „Hip-Hop jako narzędzie resocjalizacji młodzieży”.

Podczas spotkania zostały zaprezentowane utwory autorstwa EndRiu oraz teledyski, które powstały w ramach programu „Hip-Hop jako narzędzie resocjalizacji młodzieży”. Klipy muzyczne były tworzone w dużej mierze we współpracy z polskimi domami dziecka.

Hip-Hop to nie tylko ten jeden raper występujący przed kamerą, ale to sztab wielu ludzi na przykład fotograf, gość od podkładów, gość który jest menagerem. To jest sztab ludzi.– mówił Przemysław Kaca prowadzący warsztaty.

Hip-Hop jest gatunkiem muzycznym, który podnosi wiele ważnych tematów. W tym gatunku muzycznym poruszany jest problem depresji oraz braku komunikacji pomiędzy ludźmi. Obecnie te dwa problemy są mocno bagatelizowane przez społeczeństwo.

Dużo takich tematów to problemy społeczne takie jak depresja- ktoś się może śmiać, wiele razy słyszałem, 'że mnie nigdy nie dotknie lub ja nigdy nie zachoruje, to jest jakiś wymysł, to nie jest choroba.’ Moi drodzy depresja sięga dzieci w wieku przedszkolnym , ktoś sobie powie co ten przedszkolak może mieć za problemy? A no, takie jak my wszyscy tutaj brak osoby z którą można porozmawiać. Jeden z terapeutów jawnie zauważa, że już tak często nie sprzedaje się dużych stołów do domu bo ludzie nie spędzają ze sobą czasu– zauważył problem Przemysław Kaca.

Hip-Hop jest muzyką młodych ludzi, kształtuje ich osobowość i pozwala im się realizować. Stanowi pewnego rodzaju przekaz pomiędzy tym co siedzi w środku młodych ludzi, a rzeczywistością. Pozwala na łatwiejsze zrozumienie świata.

Dopiero na studiach zacząłem słuchać Hip-Hopu, kiedy poszedłem na wolontariat do domu dziecka. Wtedy usłyszałem z każdego pokoju, Hip-Hop. To nie do końca był fajny, kolorowy Hip-Hop, bo jak ma być fajny i kolorowy, skoro tak naprawdę wiele dzieciaków nie ma pięknego życia. Jak mają śpiewać piosenki, że wszyscy się kochamy, ze jest pięknie? Słuchają tego z czym, kim mogą się utożsamić i często ten rap bywa brutalny i agresywny. Nie jestem zwolennikiem kiedy ktoś obraża się wzajemnie, ale kiedy ktoś mówi jak wygląda rzeczywistość, jak jest w życiu to jestem zwolennikiem autentyczności i prawdy– mówił Przemysław Kaca o przekazie Hip-Hopu.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji