fbpx
Lifestyle

Godziny Ciszy- akcja skierowana do osób z autyzmem

Godziny ciszy to akcja skierowana do osób z autyzmem oraz nadwrażliwością sensoryczną. Organizowana jest w wybranych sklepach między innymi: Auchan, Carefour, a od niedawna Empik. Sklepy wydzielają specjale godzi, w których cichnie muzyka oraz przyciemnia się światło, dodatkowo nie ma żadnych komunikatów z głośników, a praca kas zostaje spowolniona.

W Polsce pionierem tej akcji była Galeria Katowicka, która godziny ciszy wprowadziła w 2019 roku. W każdą sobotę, w wybranych godzinach nie słychać muzyki, reklam, a światło jest delikatnie przygaszone. Dodatkowo część sklepów w Galerii Katowickiej specjalnie na życzenie klienta w dowolny dzień, może ściszyć muzykę oraz przygasić światło. Takie sklepy oznaczone są specjalną naklejką. Godziny ciszy dla każdego sklepu są indywidualne i ich trwanie należy sprawdzać na stronach marek, które biorą udział w akcji.

Szacuje się, że blisko jedno na sto dzieci rodzi się z zaburzeniem należącym do spektrum autyzmu. Takie osoby inaczej odbierają pewne bodźce, więc nawet kilkuminutowe przebywanie w miejscu z jaskrawym światłem czy głośną muzyką powoduje u nich rozdrażnienie. Z tego powodu robienie zakupów przez osobę cierpiącą na autyzm lub nadwrażliwość sensoryczną jest dużym problemem.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji