fbpx
Wiadomości

Gembicka: „Staram się, aby jak najwięcej pieniędzy ze środków rządowych trafiało w nasze strony”.Jest dodatkowe 15 mln zł dla szpitali…

Jeszcze w tym roku do szpitali w naszym regionie trafią dodatkowe środki z Narodowego Funduszu Zdrowia. Będzie to aż 15 mln zł na funkcjonowanie szpitali powiatowych. To już trzecia w tym roku transza pieniędzy przeznaczona na wzrost wyceny świadczeń – łączny wzrost ryczałtu dla podmiotów I i II stopnia zabezpieczenia w ramach sieci szpitali wyniesie 802 mln zł, tj. 9% w skali roku. 

O sposobie podziału dodatkowych środków zdecydują dyrektorzy szpitali. Przekazane w ciągu roku kwoty mogą być przeznaczone min. na pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych, z którymi zawarte zostały porozumienia płacowe, a także na wzrost kosztów wynikający ze zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne. 

Do szpitali w Aleksandrowie Kujawskim, Golubiu-Dobrzyniu, Lipnie, Radziejowie, Rypinie i Wąbrzeźnie trafi łącznie prawie 7,5 mln zł. 

 

Anna Gembicka: Bardzo się cieszę, że Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków dla szpitali powiatowych w naszym regionie. W ostatnich tygodniach wraz z Wiceministrem Zdrowia Januszem Cieszyńskim odwiedziłam szpitale w Aleksandrowie Kujawskim, Golubiu-Dobrzyniu i Radziejowie, gdzie rozmawialiśmy o tym co zrobić, aby poprawić sytuację szpitali powiatowych. Wizyta Pana Ministra w naszym regionie przyniosła efekty i dziękuję za to, że wspólnie udało nam się zapewnić dodatkowe środki. Zawsze staram się aby jak najwięcej pieniędzy ze środków rządowych trafiało w nasze strony.  

To zwiększenie dofinansowania jest możliwe dzięki zwiększającym się  nakładom na system ochrony zdrowia. Od 2015 roku zwiększyły się one o 25 miliardów złotych w skali roku, a w 2024 roku wyniosą 6% PKB.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji