fbpx
Galerie

[Fotorelacja] -Festiwal „Obrzędowość na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej”.

Tradycyjne smaki, wyjątkowe regionalne potrawy, to nie wszystkie powody, dla których w niedzielę 6 października warto było pojawić się w Majątku Kaniewo. Festiwal „Obrzędowość na Kujawach i Ziemi Dobrzyńskiej” zgromadził kilkuset uczestników z całego regionu.

Koła Gospodyń Wiejskich prezentowały swoje kulinarne talenty. Można było spróbować kujawskiej kuchni i sięgnąć do serca kulturalnego dziedzictwa regionu w najlepszy możliwy sposób – przez żołądek.

Festiwal stanowił zwieńczenie akcji, którą organizatorzy prowadzili we współpracy z gospodyniami z KGW. To właśnie one nadsyłały swoje autorskie przepisy do publikacji, którą promowała niedzielna impreza. Oprócz prezentacji swoich specjałów gospodynie rywalizowały  w konkursie kulinarnym. „Ryba na Polskim stole”.

Kulinarne perełki oceniali : prof. Jarosław Dumanowski, Tomasz Welter, Wojciech Grześkowiak oraz doskonale znana Ewa Wachowicz. Pierwsze miejsce Zajęło KGW Ossówko, drugie KGW Śmiłowice, trzecie KGW Michałowo, przyznano również dwa wyróżnienia dla KGW Poziomka oraz KGW Fajne Babki z Józefowa.

Nagrody wręczała wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka, która aktywnie wspiera Koła w ich działaniach  Na scenie zaprezentował się tego dnia zespół Baby Full, czyli „młodsza wersja” grupy Bayer Full złożona z rodzeństwa Świerzyńskich.

Podczas Festiwalu funkcjonowało również miasteczko medyczne, osoby które pojawiły się tego dnia na miejscu imprezy mogły skorzystać z mammobusu z Centrum Onkologii w Bydgoszczy,  dentobusu – świadczącego badania stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, można też było zbadać znamiona skóry za pomocą dermatoskopu oraz wykonać badania ciśnienia tętniczego krwi i poziomu cukru.

K.M.

Foto: Radosław Wiankowski

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji