fbpx
Galerie Wiadomości

Finisz prac konserwatorskich przy zabytkowych maszynach

Pięć kolejnych maszyn przekazanych do konserwacji, wróciło już do muzeum. Prace konserwatorskie możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz przy dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wykonała włocławska Pracownia Renowacji Antyków Romana Wietrzyckiego.

Tym samym 16 zabytkowych obiektów zostało w pełni odrestaurowanych. Są to narzędzia do uprawy ziemi — radło, 4 pługi, 3 siewniki, wał, kosiarka, a także sprzęt do obróbki zboża — młocarnia prostówka, młynek do czyszczenia ziarna, wialnia, 2 sieczkarnie oraz śrutownik.

Znaczną część z nich, bo jedenaście obiektów, będzie można zobaczyć już wkrótce w Muzeum Etnograficznym we Włocławku na wystawie czasowej pt. „Radła do radlenia, siewniki do siania, młynki do czyszczenia warte zachowania. Konserwacja zabytkowych narzędzi i maszyn rolniczych z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej”. Wystawa będzie czynna w okresie 15.10–14.11.2021 r.

Wszystkie obiekty docelowo znajdą swoje miejsce w skansenie, na nowej wystawie stałej w spichlerzu podworskim, w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, w 2022 r.

Pełna informacja na ten temat: Zakończono pracę konserwatorskie przy zabytkowych maszynach

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji