fbpx
Wiadomości

Etiuda o Borowskim… Przedstawienie pt: ,,Gdziekolwiek ziemia jest snem” w Teatrze Impresaryjnym

Centrum Kultury i Historii Wahadło w Brześciu Kujawskim oraz Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku zapraszają do obejrzenia etiudy teatralnej w wykonaniu aktorów Teatru ,,Ea” pt: ,,Gdziekolwiek ziemia jest snem” 13 czerwca 2022 r. o godzinie 18.00 w Teatrzy Impresaryjnym im. Włodzimierza Gniazdowskiego.

Etiuda powstała w ramach projektu stażowego, który został zrealizowany przez opiekuna grupy, Patryka Nowakowskiego w warszawskim Teatrze Ochoty oraz z okazji 100 rocznicy Urodzin Tadeusza Borowskiego.

Jest to reżyserska i aktorska wizja ostatnich chwil życia Borowskiego, którego jądrem ciemności stało się doświadczenie obozów koncentracyjnych. Zstąpił na dno nocy, przygniecionej do ziemi dławiącym, trupim nieba fioletem. Pozostał tam do końca swych dni. Bagaż jego doświadczeń stanowił ciężar rzeczywistości, która wypełniła jego życie, od której nie mógł się uwolnić.              Cały świat Borowskiego to droga przez popiół i zgliszcza cywilizacji europejskiej, z których nie ma ucieczki, nie ma przebudzenia. Kiedy mimo odzyskania wolności nie można znaleźć radości w wymiarze kosmicznym, jak i moralnym, rzeczywistości zastanej, jedynym, racjonalnym wyjściem zostaje ucieczka w absurd utopii.

3 lipca 1951 roku kilka dni po narodzinach córki Tadeusz Borowski popełnił samobójstwo w Warszawie.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji