fbpx
Testowy baner
Wiadomości

Do 25 czerwca można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 25 czerwca. Przysługuje on m.in. w razie zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego lub innej placówki oświatowej, do której uczęszcza dziecko lub dorosła osoba niepełnosprawna.

Zasady przyznawania i wypłacania przez ZUS dodatkowego zasiłku opiekuńczego się nie zmieniły. Rodzic nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, musi być także objęty ubezpieczeniem chorobowym np. z umowy o pracę, umowy zlecenia czy działalności gospodarczej. Wysokość zasiłku to 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Prawo do świadczenia mają rodzice dzieci do lat 8 lub starszych dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością oraz rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych, gdy placówka oświatowa nie zapewnia opieki z powodu COVID-19. Ze świadczenia można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub opiekun dzienny.

Aby uzyskać zasiłek, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie może być przekazane elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji