fbpx
Testowy baner
Lifestyle

Dlaczego warto zachować panieńskie nazwisko po ślubie?

To jakie nazwisko będziemy nosić po ślubie jest wyłącznie naszym wyborem. Najbardziej tradycyjną i najczęściej spotykaną opcją jest przejecie nazwiska po mężu, kobieta jednak może pozostać przy swoim nazwisku lub mieć nazwisko dwuczłonowe. Według polskiego prawa małżonkowie mogą wybrać noszenie wspólnego nazwiska i nie ma tu różnicy czy wybiorą nazwisko kobiety czy mężczyzny. Dlaczego jednak warto pozostać przy swoim nazwisku?

Zachowanie własnej tożsamości– zmiana nazwiska, które nosi się przez znaczną część życie może spowodować pewną utratę siebie. Dużo osób nie będzie wiedziało kim jesteś, kiedy nagle z nazwiska panieńskiego zmienisz je na nazwisko swojego męża.

Zmiany dokumentów– zostanie przy swoim nazwisku wiąże się z mniejszymi problemami administracyjnymi. Zmiana nazwiska lub nazwisko dwuczłonowe powoduje, że trzeba ponownie wyrobić dowód, paszport oraz poinformować podmioty takie jak bank czy szkoła o zmianach jakie nastąpiły.

Nie zawsze można połączyć nazwiska– chęć posiadania swojego nazwiska i zachowania tradycji powoduje, że kobiety decydują się na nazwiska dwuczłonowe, jednak nie zawsze brzmią one dobrze.

Dorobek zawodowy– zmieniając nazwisko pozostawiasz swój dotychczasowy dorobek zawodowy, naukowy lub swoją reputację. Z nazwiskiem męża masz czystą kartkę i musisz zacząć swoje starania od nowa.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji