fbpx
Zwierzaki

Dlaczego jeździectwo staje się coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu?

Jazda konna od paru lat cieszy się coraz to większym gronem miłośników.  Zapewne każdemu, kto dopiero ma zacząć przygodę z jeździectwem, wydaje się to dużo prostsze niż jest w rzeczywistości. Jedni chcą nauczyć się jeździć rekreacyjnie, inni marzą  o wyjazdach w teren, a jeszcze inni o udziale w zawodach konnych.

Jazda konna nie jest ani łatwym, ani tanim sportem. Część z jeźdźców rezygnuje z dalszej jazdy po pierwszym upadku z konia, jednak spora część, tych bardziej zawziętych realizuje swoje marzenia. Na to ma wpływ nie tylko właściwy wybór stajni, instruktora czy trenera, ale również pomoc i wsparcie najbliższych osób.

„Myśląc o sporcie mamy w głowie albo aktywność indywidualną albo zespołową. Jazda konna to taki sport, który odbywa się przy udziale jednego partnera. Nie rywalizujemy z nim, a jest dla nas wspaniałym wsparciem”. – mówi Pani Ewa Doman instruktor jazdy konnej w pensjonacie „Michelin”

Ceny jazd konnych różnią się od siebie w różnych stajniach, związane  jest to z lokalizacją stajni, infrastrukturą obiektu, wyszkoleniem koni do nauki, umiejętności trenera jak również rodzajem zajęć konnych.

„W naszej stajni ceny jazdy konnej są od 20 zł do 70 zł za zajęcia, w zależności od formy zajęć. Na daną chwilę nie posiadamy karnetów oraz rabatów na zajęcia jazdy konnej, ale myślimy o wprowadzeniu karnetów dla naszych stałych klientów”.- mówi Pani Ewa.

W Pensjonacie Michelin prowadzone są różne rodzaje zajęć jazdy konnej w zależności od stopnia zaawansowania danej osoby. Dla najmłodszych przewidziane jest oprowadzanie na koniu. Jest to doskonała atrakcja, gdzie dziecko może oswoić się z czworonogiem i z czasem rozpocząć naukę jazdy. Początkowo naukę jazdy konnej rozpoczyna się na lonży. Instruktor kontroluje konia, dzięki czemu jeździec może skupić się na technice jazdy. To świetny sposób na poznanie swoich możliwości i nabycie odpowiednich nawyków. Osoby, które poznały już podstawowe zasady jeździeckie i nie obawiają się jeździć na koniu, rozpoczynają jazdę w zastępie, jest to samodzielna jazda, która odbywa się pod okiem instruktora w zastępie innych jeźdźców. 

Dla bardziej zaawansowanych adeptów przewidziany jest przejazd po malowniczych terenach polno-leśnych.

Odzież do jazdy konnej powinna być wygodna i dobrze chronić jeźdźca. Na początek wystarczą długie getry, bądź spodnie dresowe jak również buty sportowe z płaską powierzchnią. Obowiązkowy na każde zajęcia jest kask do jazdy konnej, który można wypożyczyć na miejscu. Kask ma za zadanie chronić głowę jeźdźca w razie upadku oraz podczas jazdy w terenie.

Jazda konna to jedna z niewielu aktywności fizycznych, którą może uprawiać każdy, bez względu na wiek. Jest to ciekawa forma zabawy, jaka pozwala się solidnie zrelaksować.

 „Obecnie taka forma rekreacji jest realna przez to, że coraz więcej ludzi interesuje się końmi oraz obecnie w Polsce jest sporo stadnin, dlatego też osoby zainteresowane mają szansę skorzystać z takiej formy rekreacji. Kilkanaście lat temu, za moich czasów nie było tylu prywatnych stajni, były tylko Państwowe stadniny i stada”.-mówi Pani Ewa Doman.

Dobroczynny wpływ koni na człowieka jest oczywisty. Oprócz oddziaływania na sferę fizyczną człowieka – stymulacja niemal wszystkich mięśni ciała, kształtowanie prostej postawy i poprawa ogólnej kondycji, jazda konna oddziałuje również na sferę psychiczną oraz emocjonalną. Rozwija ona równowagę, oraz koordynację. Ponadto uprawianie tej dyscypliny sportu pomaga spalić wiele kalorii, wyrzeźbić ciało i wspomóc pracę metabolizmu. 

Co więcej, konie uważane są za zwierzęta wierne i uczciwie, pozwalają człowiekowi na wyciszenie i relaks po ciężkim dniu. Warto podkreślić, że to jeden z głównych powodów, dla których stworzono hipoterapię, czyli terapię psychoruchową z udziałem koni, przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych.

Polecamy

1 komentarz

  1. Takich instruktorek, jak Michelin miał kilka lat temu, już nie będzie… Z całym szacunkiem ,ale tamte dwie Panie z przeogromną wiedzą borykały się na co dzień z trudnościami logistycznymi, z brakiem odpowiednich koni. Żal, że nie potrafiono tego uszanować, bo Michelin stracił wspaniałych fachowców.
    Ograniczać jedzenie by kon nie brykał pod dzieckiem ,każdy głupi potrafi. Ale poprowadzić odpowiednio żywione zwierzę, by energię spożytkowało na pracę potrafi garstka.

Miejsce konstruktywnej dyskusji

%d bloggers like this: