fbpx
Testowy baner
Lifestyle

Czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

Bilans kaloryczny, czyli inaczej zapotrzebowanie kaloryczne (całkowita przemiana materii), to ilość energii (kalorii) jaką musimy dostarczyć organizmowi z pożywienia, by pokryć wydatki energetyczne (funkcjonowanie wszystkich organów, aktywność fizyczna).

Zazwyczaj obliczamy go w wymiarze jednego dnia bądź całego tygodnia.

Na naszą całkowitą przemianę materii (CMP) składają się:

CMP= PPM + EAT + TEF + NEAT

PPM– Podstawowa przemiana materii- ilość energii jaką organizm potrzebuje do utrzymania podstawowych funkcji życiowych np. oddychanie, utrzymanie temperatury ciała. Potocznie mówiąc tyle kcal potrzebujesz, jakbyś leżał i nic nie robił, dla wszystkich zaciekawionych leniuszków, nie- raczej się tym nie najecie. Nigdy z kalorycznością nie schodzimy poniżej naszej PPM.

EAT– Najprościej mówiąc kalorie wydatkowane podczas aktywności fizycznej (np. trening siłowy, taniec, bieganie, joga).

TEF– Efekt termiczny pożywienia, czyli energia zużyta przez organizm na transport pożywienia, trawienie oraz wchłanianie. Najwyższym TEF charakteryzuje się białko, jednak nie są to tak istotne ilości, którymi warto się przejmować.

NEAT- Spontaniczna aktywność fizyczna, czyli to, ile kalorii spalasz podczas codziennych zajęć, niezwiązanych z zaplanowaną aktywnością fizyczną np. chodzenie, sprzątanie, gestykulacja, rozmowa, śmiech.

Zapotrzebowanie możemy obliczyć samodzielnie ze wzoru lub w jednym z wielu kalkulatorów dostępnych w Internecie. Ta wiedza jest nam potrzebna, by wiedzieć, ile kalorii powinniśmy spożywać by utrzymać masę ciała, zredukować ją lub zwiększyć, w zależności od naszych celów sylwetkowych.

Oczywiście są jeszcze inne czynniki, które wpływają na nasze zapotrzebowanie np. choroby, ilość snu, stresu, relacje z jedzeniem, jednakże podstawą jest bilans kaloryczny. Jeżeli chcesz zobaczyć mniej na wadze, musisz jeść poniżej wyliczonej wartości CMP np. twoje CMP to 2000kcal, żeby schudnąć możesz odjąć od tej wartości 10-20%. Następnym krokiem jest pilnowanie ilości spożywanych kalorii i ich odpowiedni rozkład, ale ten temat poruszymy w kolejnych artykułach.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji