fbpx
Lifestyle Tylko TU

CZYM JEST INDEKS I ŁADUNEK GLIKEMICZNY?

Ostatnio pisałam o węglowodanach, które bardzo często są demonizowane w świecie szeroko pojętego zdrowego stylu życia. Popularyzowane są hasła oskarżające je o negatywny wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej, gospodarkę cukrową czy nawet takie „kwiatki” jak: „Nie jedz owoców po 18.00.” czy „Banany mają wysoki indeks glikemiczny, więc nie można ich jeść, jeżeli chcesz schudnąć.” Jeśli przeczytałeś moje poprzednie artykuły, to wiesz, że za redukcję masy ciała odpowiada w pierwszej kolejności bilans kaloryczny, czyli potocznie mówiąc- to, ile kalorii jesz każdego dnia. Rozkład makroskładników też ma istotny wpływ na kompozycję ciała, ale nie jest fundamentem procesu odchudzania. Wracając do węglowodanów i indeksu glikemicznego, warto wiedzieć, co to w ogóle jest i jaki ma wpływ na nasz organizm, zwłaszcza na pracę naszej gospodarki cukrowej. Jeżeli po posiłku bogatym w „węgle” czujesz się zmęczony, senny i nie masz siły na nic, to dobrze zapoznać się z tymi pojęciami:

Indeks glikemiczny- wartość tą wyznacza się poprzez porównanie szybkości zwiększania stężenia glukozy we krwi po spożyciu danego produktu ze wzrostem, jaki następuje po spożyciu takiej samej ilości węglowodanów (50 g) w postaci glukozy.

Ładunek glikemiczny:

ŁG = (indeks glikemiczny X zawartość węglowodanów w porcji w g)/100

Wyrzut insuliny (hormonu wydzielanego przez trzustkę, odpowiedzialnego na „upakowanie” glukozy z krwi do innych komórek ciała) możesz kontrolować. Z resztą zazwyczaj to właśnie nasz styl życia zaburza jej prawidłową pracę.

Pamiętaj o tym, że jeśli chcesz utrzymać w ryzach gospodarkę insulinową to:

  • ruszaj się więcej, będziesz lepiej tolerował „węgle”, zwiększając wrażliwość tkanek na insulinę,
  • łącz węglowodany ze zdrowymi tłuszczami, np. do owsianki dodaj parę orzechów, zmniejszysz tym samym ładunek glikemiczny całego posiłku,
  • nie eliminuj węglowodanów całkowicie z diety,
  • zwiększ swoją masę mięśniową, idź na siłownię i chwyć za sztangę,
  • nie przejadaj się, pilnuj kaloryczności diety,
  • bazuj na nieprzetworzonych źródłach węglowodanów, kasza gryczana to nie to samo co żelki, nawet jeśli kaloryczność będzie ta sama,
  • wysypiaj się!

Jeśli jednak zauważyłeś, że mimo zastosowanych powyżej rad, czujesz się za często senny i wyczerpany z energii do czegokolwiek, udaj się do zaufanego lekarza. Powinien skierować Cię na badania krwi (m.in. krzywa cukrowa) i po nich postawić diagnozę. Czasami wystarczy zmiana stylu życia, niestety w pewnych przypadkach nie obejdzie się bez leków.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji