fbpx
Region

Co dalej z ruinami zamku w Bobrownikach?

W 2017 roku ruiny zamku i około 1,5 ha terenu stały się własnością gminy Bobrowniki. Mieszkańcy pytają co dalej z pozostałościami po budowli?

Zamek został wybudowany ok. XIV wieku. Jego burzliwe dzieje mówią, że był przekazywany między Polakami, a krzyżakami. Ostatecznie wrócił pod rządy polskie w 1410 roku. W czasie wojny trzynastoletniej służył jako więzienie dla pojmanych rycerzy krzyżackich. Przesunięcie granic spowodowało, że stracił on strategiczną rolę. W czasie potopu szwedzkiego został spalony mimo dużych uszkodzeń dalej był użytkowany. Jednak od XVIII wieku zaczął popadać w ruinę. Dodatkowym zagrożeniem dla zamku w Bobrownikach są podtopienia od płynącej tuż obok Wisły, jeszcze nie dawno budowla stała na wyspie oddzielona dziką odnogą rzeki.

Dzisiaj zamek jest własnością gminy Bobrowniki, dla miasta jest to duży obowiązek jednak może też przysłużyć się promocji wsi. Jak podaje portal Lipno Nasze Miasto mieszkańcy są żywo zainteresowani losami budowli.

– Piękny zabytek, z bogatą historią, a nic tam się nie dzieje. Można przyciągnąć turystów do gminy – zostało napisane na portalu Lipno nasze miasto.

Gmina ma pomysł na wykorzystanie zamku w celach turystycznych. Niedawno zostało przyznane dofinansowanie na ten cel. Niestety jest to bardzo kosztowne, samo stworzenie planu konserwatorskiego wynosi 100 tys. złoty. Gmina utrzymuje jednak kontakt z konserwatorem zabytków. Obecnie priorytetem są inwestycje potrzebne mieszkańcom.

Na ten cel gmina otrzymała dofinansowanie. Pieniądze wykorzystano na stworzenie planu konserwatorskiego. – Niestety to kosztowna inwestycja. Sama dokumentacja to około 100 tys. złotych. Jesteśmy w kontakcie z konserwatorem zabytków. Teraz w gminie mamy wydatki na konieczne inwestycje, które są potrzebne mieszkańcom. Żeby zrobić coś z ruinami zamku, musimy mieć wkład własny – portal przywołuje słowa Jarosława Poliwko.Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji