fbpx
Testowy baner
Lifestyle

BETA–ALANINA: Eliksir długowieczności i poprawy wytrzymałości?

Suplement który chcę wam przedstawić ma wyraźny wpływ na poprawę wyników sportowych ale to czemu trzeba się przyjrzeć bliżej to pozytywny wpływ na zdrowie. 

Czym jest Beta-Alanina? To aminokwas, który wytwarzany jest w naszym organizmie w wątrobie i jest dostarczany również z pożywieniem. Beta-alanina ma potwierdzony wpływ ergogeniczny (czyli poprawiający zdolności wysiłkowe) nie w sposób bezpośredni ale zwiększając poziom karnozyny w naszym organizmie będąc jej prekursorem.

Czym jest karnozyna? To dwupeptyd składający się z beta-alaniny i histydyny. Zwiększenie stężenia tego związku w organizmie sprawdzi się świetnie u sportowców, ponieważ korzystnie wpływa na wydolność fizyczną, opóźnianie procesów zmęczenia, w połączeniu z innymi suplementami może mieć wpływ na zwiększenie siły i przyspieszenie regeneracji powysiłkowej. Również dla osób starszych znajdzie świetne zastosowanie. Wraz z wiekiem poziom karnozyny maleje, uzupełnianie jej w postaci suplementacji może dać pozytywne działanie w opóźnianiu procesów starzenia(!), także w neuroprotekcji, zmniejsza ryzyko chorób neurodegeneracyjnych tak jak Alzheimer i choroba Parkinsona.


Do pozostałych pozytywnych wpływów zwiększenia poziomu karnozyny możemy zaliczyć:

-Zwiększenie ogólnej wydolności organizmu;
-Zmniejszenie zmęczenia; nerwowo-mięśniowego;
-Usuwanie metali ciężkich z organizmu;
-Dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy;
-Zwiększenie dopływu krwi do serca, mózgu, kończyn;
-Zapobieganie uszkodzeniom DNA, białek i lipidów;
-Działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe;

Do negatywnych skutków możemy zaliczyć efekt parastezji czyli uczucia mrowienia, które może pojawić się w okolicach twarzy lub kończyn. Jest to bardzo bezpieczny suplement, nie wykazujący innych skutków ubocznych według badań.

Dawkowanie Beta-alaniny zwykle powinno wyglądać od 4g do 6g dziennie przez dłuższy czas (minimum 4 tyg by stężenie karnozyny wzrosło do odpowiedniej wartości), jednak z własnego doświadczenia wiem, że niektóre osoby zbyt mocno reagują na uczucie mrowienia, co nie jest zbyt przyjemne więc należałoby w takim przypadku zacząć od minimalnej dawki 1g dziennie, stopniowo zwiększając wraz z adaptacją organizmu do danej dawki.

Oczywiście karnozynę znajdziemy również w pożywieniu m.in. w czerwonym mięsie czy jajkach, jednak 200g mięsa dostarcza nam zaledwie ok. 250mg karnozyny. Więc zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie suplementacja jej prekursorem (beta-alaniną).

Beta-Alanina i karnozyna obok kofeiny i kreatyny należą do grupy związków o bardzo dobrze potwierdzonej skuteczności według badań naukowych.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji