fbpx
Lifestyle

Astronomiczny październik

W październiku będziemy mogli zaobserwować bardzo dużo ciekawych zjawisk astronomicznych. Sprawdź co będzie można zaobserwować na październikowym niebie.

Rój Drakonidów– między 6, a 10 październikiem będzie można zaobserwować Rój Drakonidów zwany także Giacobinidy. Nasilenie tego zjawiska będzie miało miejsce 8 października. Rój ten związany jest z gwiazdozbiorem smoka.

Koniukcja Księżyca z Saturnem- do koniukcji dochodzi gdy ciało niebieskie i obserwator ustawiają się w jednej linii. Zjawisko rozpocznie się 14 października o godzinie 9.08. Konikucje będzie można zauważyć gołym okiem lub za pomocą lornetki, pod warunkiem, że będą dobre warunki atmosferyczne.

Konikucja księżyca z Jowiszem- nastąpi 15 października o godzinie 12.02. Zjawisko będzie można obserwować gołym okiem, jeśli będą odpowiednie warunki atmosferyczne.

Pełnia księżyca Myśliwych– 20 października będziemy mogli zaobserwować pełnie Księżyca. Październikowa pełnia nazywana jest Pełnią Myśliwych ponieważ, wtedy myśliwi szli zaopatrzyć się w mięso na zimę. Inne nazwy tej pełni to Pełnia Podróży i Pełnia Więdnących lub Obumierających Traw.

Rój Orionidów– jest październikowa noc spadających gwiazd, którą będziemy mogli obserwować od 2 października do 7 listopada. Największa szansa zaobserwować to zjawisko przypada na noc z 20 na 21 października. W tym roku zjawisko może zakłócić pełnia ponieważ będzie ona bardzo jasna.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji