fbpx
Tylko TU

Anna Gembicka: Rozwój Włocławka powinien być naszym wspólnym celem.

Z Anną Gembicką Pełnomocnikiem Wojewody kujawsko –pomorskiego, Sekretarzem Premiera, rozmawiamy o nowym dworcu we Włocławku, projekcie dla seniorów w Rypinie, o dotychczasowych działaniach, które udało się zrealizować, o współpracy z włocławskim ratuszem i jesiennych wyborach do Sejmu.

Kinga Maślanka: Pełnomocnik wojewody kujawsko- pomorskiego sekretarz premiera prywatnie żona. Można to wszystko pogodzić? 

Anna Gembicka: Z mojego doświadczenia w działalności społecznej wiem, że im więcej miałam obowiązków, tym większą miałam motywację, żeby dobrze zaplanować swój czas. Osobiście uważam, że im więcej do zrobienia, tym lepiej uczymy się planowania i logistyki. Pracując  z Panem Premierem, który jest znany ze swojej pracowitości, również dużo się nauczyłam w kwestii optymalnego wykorzystywania czasu. Na szczęście mój mąż w pełni wspiera moją aktywność, a sam jest też osobą bardzo aktywną. Poznaliśmy się działając w organizacjach pozarządowych, więc tą aktywność mamy we krwi (uśmiech). Staram się mniej więcej po równo dzielić czas na te wszystkie obowiązki. Pracując z panem Premierem Mateuszem Morawieckim nie ukrywam, że mam bardzo często możliwość dowiedzieć się o rzeczach ważnych dla naszego województwa, a co za tym idzie, tę wiedzę wykorzystuję  do realizacji  zadań  jako pełnomocnik pana Wojewody Mikołaja Bogdanowicza. 

Kinga Maślanka: Włocławek będzie miał nowy  dworzec. Jaki jest  Pani  wkład w tą tak ważną dla Włocławka inwestycję?

Anna Gembicka:  Prowadziłam rozmowy  w Ministerstwie Infrastruktury, później w PKP, starając się, żeby dworzec we Włocławku znalazł się na liście dworców, które w pierwszej kolejności mają być modernizowane w Programie Inwestycji DworcowychFaktycznie udało się – Zarząd PKP wybrał jak na razie projektanta tego obiektu. W ciągu 2 tygodni od wyboru zostanie podpisana umowa, następnie od momentu podpisania dokumentu, firma będzie miała 8 tygodni na przedstawienie wstępnej wizualizacji i 36 tygodni na wykonanie całego projektu. Osobiście nie mogę się doczekać tych wizualizacji, tym bardziej, że obecny budynek będzie wyburzony, czyli nie będziemy bazować na bryle, którą mamy teraz. To jest szansa, żeby zrobić coś całkowicie nowego. Na pewno będzie to wizytówka Włocławka, miejsce wygodne i bezpieczne, zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i dla wszystkich pozostałych podróżnych. 

Kinga Maślanka: 28 lutego została pani Pełnomocnikiem wojewody kujawsko pomorskiego ds. zrównoważonego rozwoju. Co udało się przez ten czas Pani zrobić? 

Anna Gembicka: Przede wszystkim udało się rozpocząć wiele działań i przeprowadzić kilka projektów społecznych. Byłam organizatorką koncertu we Włocławku „Śpiewnik polski w strasznym dworze”, wraz z fundacją pana Dariusza Stachury. To jest dopiero początek wydarzeń kulturalnych, które chciałabym organizować, bo uważam, że zrównoważony rozwój to też równomierny dostęp do kultury. Jestem również w stałym kontakcie z Kołami Gospodyń Wiejskich, sama pochodzę z małej miejscowości pod Włocławkiem i to jest dla mnie bardzo ważneżeby ta aktywność na obszarach wiejskich też miała miejsce. Zorganizowaliśmy szkolenie dotyczące możliwości pozyskiwania środków, ale też połączone z pokazem kulinarnym i konkursem. Myślę, że ta inicjatywa została bardzo pozytywnie odebrana.Oprócz tego cały czas monitorowałam rozmowy dotyczące dworca, prowadzę także obecnie rozmowy z Agencją Rozwoju Przemysłu w sprawie programu „Fabryka”. Co prawda jeszcze długa droga przed nami, ale jestem dobrej myśli i uważam, że to byłaby wielka szansa dla Włocławka, ponieważ znajdują się tutaj obiekty,  które mogłyby być ponownie wykorzystane w ciekawy sposób. 

Ostatnio uczestniczyłam w ogłoszeniu projektu dla seniorów „Aktywny senior” w Rypinie, którego jestem pomysłodawcą. Jestem pod wrażeniem tego jak sprawnie władze Rypina  odpowiedziały na moją propozycję dotyczącą właśnie tego  konkretnego  projektu.

Kinga Maślanka: Co w takim razie Rypin proponuje seniorom, w tym konkretnym projekcie?

Anna GembickaW projekcie „Aktywny senior” znalazły się min. aerobik, joga, zajęcia na basenie, nordic- walking, kursy malowania, kurs tańca towarzyskiego, warsztaty teatralne. Powiem szczerze, że chciałabym tego  typu projekty móc realizować również w innych  miastach. 

Kinga Maślanka: A jakie są Pani plany na najbliższy okres? 

Anna Gembicka: W pierwszych  dniach maja jestem już umówiona z panią prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która przyjedzie do powiatu włocławskiego i oczywiście do samego Włocławka, aby  zobaczyć naszą strefę gospodarczą. Chcemy też zacząć stałą współpracę z PAIH w temacie przyciągania inwestycji. Chodzi o wszystkie etapy, o tożeby wspólnie z miastem, które odpowiada za obsługę inwestorów, przygotować ofertę i prezentację strefy, żeby jak najlepiej uwypuklić wszystkie atuty i wskazać, że faktycznie Włocławek jest tym miejscem, które może być jeszcze bardziej atrakcyjne dla inwestorów. 

Kinga Maślanka:  Jak układa się współpraca pomiędzy Panią, a władzami Włocławka? Wiadomo, że politycznie reprezentujecie Państwo dwie różne „bajki”. Włocławkiem rządzi  koalicja SLD – PO, Pani reprezentuje PiS. Można  w takim przypadku podjąć wspólne działania dla dobra miasta, bez żadnych animozji, złośliwości?

Anna Gembicka: Przede wszystkim wydaję mi się, że mimo wielu różnic, wszystkim nam powinno zależeć na jak najlepszym rozwoju Włocławka. Możemy się nie zgadzać- nawet spierać, ale wszyscy powinniśmy mieć jeden nadrzędny cel – pracę dla Włocławka. Tak,aby uczynić nasze miasto atrakcyjnym, zarówno dla mieszkańców jak i dla potencjalnych inwestorów. W tym momencie jesteśmy po rozmowie dotyczącej wizyty Pani Prezes PAIH-u, bo tak jak już powiedziałam, bardzo zależy mi na tym, aby Miasto w tym całym procesie przyciągania inwestorów aktywnie uczestniczyło. Mam nadzieję, że będzie jeszcze możliwość przygotowania wspólnie różnych projektów. Osobiście uważam, że najważniejsza jest współpraca. Jeśli połączymy siły i nasze różne możliwości- w moim przypadku dostęp do administracji rządowej i możliwości, które ma Miasto, to naprawdę możemy bardzo dużo zrobić dla Włocławka. Myślę, że każdemu zależy na tym, żeby miasto się rozwijało, aby ludzie stąd nie wyjeżdżali, wręcz przeciwnie, aby do  Włocławka ludzie przyjeżdżali, jako do atrakcyjnego miejsca. 

Kinga Maślanka: Wybory samorządowe 2018 – Anna Gembicka była wówczas kandydatką do sejmiku województwa kujawsko- pomorskiego. W tym roku kolejne wybory, czy tej jesieni będzie Pani ubiegać się o mandat poselski? 

Anna Gembicka: Przede wszystkim  chciałabym jak najlepiej spełniać rolę pełnomocnika ds. zrównoważonego rozwoju, którą powierzył mi wojewoda kujawsko- pomorski. Wiadomo, że jeżeli posłowie potrafią sprawnie działać, znają tajniki administracji publicznej, to bez wątpienia mogą być świetnymi osobami, które reklamują swój region, osobami, które skutecznie przyciągają środki i inwestorów.

Kinga Maślanka: Czyli w Pani planach jest bycie „ łącznikiem” między Włocławkiem, a Wiejską w Warszawie, tak?

Anna Gembicka: Na pewno jest to bardzo ciekawa perspektywa, którą rozważam. Bycie posłem, jeżeli ma się ciekawy i konkretny plan działania dla swojego regionu, daje duże pole do działania. Jednak na razie skupiam się na obowiązkach Pełnomocnika Pana Wojewody, bo uważam, że jeszcze bardzo dużo przede mną do zrobienia. Planuję we wrześniu lub w październiku zorganizować konferencję z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, dla firm z całego województwa. Chciałabym, żeby to wydarzenie odbyło się we Włocławku ze szczególnym zaakcentowaniem roli Anwilu – ostatnio miałam okazję spotkać się z Panią Prezes i porozmawiać o planowanych przeze mnie inicjatywachPlany są ambitne i wydaję mi się, że bardzo ciekawe. Pozostaje tylko kwestia takiego zorganizowania czasu, żeby wszystkie udało się zrealizować.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji