fbpx
Wiadomości

Anna Gembicka: Chcę aby Włocławek stał się miastem możliwości, a nie straconych szans.

Anna Gembicka, wiceminister Inwestycji i Rozwoju, „szóstka” na liście PiS w wyborach do sejmu min. – dlaczego  zdecydowała się kandydować w wyborach  i 1200 nowych miejscach pracy w naszym mieście.

 

Pani minister, dlaczego postanowiła pani „wejść w politykę”?

Anna Gembicka: Początek mojej drogi to przede wszystkim działalność społeczna w organizacjach młodzieżowych. Organizowałam wiele wydarzeń historycznych i patriotycznych, wiele debat z politykami różnych opcji. Moim celem było przede wszystkim pokazanie młodym ludziom, że warto się angażować społecznie i że nasze działania mogą realnie coś zmienić. 

Potem współpracowała pani z premierem…

Byłam jego doradcą i sekretarzem. To był najbardziej intensywny okres mojego życia, ale też najbardziej owocny. Pan Premier chyba był zadowolony z mojej pracy, bo udzielił mi oficjalnego poparcia w bieżących wyborach do sejmu. Film z poparciem można zobaczyć na moim profilu na Facebooku.

Dlaczego zdecydowała się pani kandydować w wyborach?

Chcę zmieniać Polskę, a w szczególności zależy mi na zmianach w moich rodzinnych stronach. Wiem ile może dla swojego regionu zdziałać osoba, która jest skuteczna i ma przełożenie na szczeblu centralnym. Mam też pomysł jak rozwijać gospodarczo nasz region. Jestem stąd i chcę działać na rzecz mieszkańców naszego regionu. 

W końcu mówi o tym nawet pani hasło wyborcze…

Wybrałam hasło: „Jestem stąd, jestem dla Was, aby podkreślić jak ważny jest dla mnie nasz region. Politykę traktuję jako służbę i chcę dobrze służyć mieszkańcom naszego regionu. Dla mnie bycie posłem oznacza stałą gotowość do rozmów, spotkań i przede wszystkim pomocy mieszkańcom. 

Co do tej pory udało się Pani zrobić?

Pierwsze co przychodzi mi do głowy to remont dachu katedry we Włocławku. Dzięki moim staraniom Premier Mateusz Morawiecki przyznał blisko 1,3 miliona złotych na ten cel. Wiadomość ogłosiłam w lipcu, a obecnie już trwają zaawansowane prace i układany jest nowy dach.

Poza tym udało mi się pozyskać środki na zakup dwóch karetek do włocławskiego szpitala. Dziękuję tutaj wiceministrowi zdrowia Januszowi Cieszyńskiemu, który uwzględnił mój wniosek. Znałam potrzeby lokalnych placówek i udało się je uwzględnić w całym programie.

Jest pani kojarzona także ze sprawą włocławskiego dworca…

Zabiegałam o to, aby Włocławek posiadał godny dworzec. Prowadziłam rozmowy w Ministerstwie Infrastruktury, później w PKP, starając się, żeby dworzec we Włocławku znalazł się na liście dworców, które w pierwszej kolejności mają być modernizowane w Programie Inwestycji Dworcowych. udało się.

Nowy dworzec na pewno będzie wizytówką Włocławka, ale to nie jest główny cel projektu. Nie chodzi tylko tutaj o aspekty estetyczne, ale funkcjonalne i ekonomiczne. Rozwój infrastruktury zawsze przekłada się na rozwój gospodarczy. Nowy dworzec da na pewno miastu nowy impuls dla rozwoju.

Ściągnęła pani do Siarzewa premiera Mateusza Morawieckiego…

– Tak. Miało to miejsce jesienią zeszłego roku. Wielokrotnie rozmawiałam z panem premierem na temat budowy stopnia wodnego w Siarzewie i w końcu udało się zaprosić go w nasze tereny. Premier całym sercem popiera ten projekt, ponieważ zdaje sobie sprawę z problemu wodnego w Polsce, a zwłaszcza na Kujawach – najsuchszym miejscu w naszym kraju. Stopień wodny w Siarzewie, przynajmniej częściowo zabezpieczy Kujawy przed problemem suszy i powodzi. To ważna inwestycja, ponieważ zapewni bezpieczeństwo energetyczne, powstaną też nowe miejsca pracy.

Jeśli już jesteśmy przy nowych miejscach pracy, to ostatnio ogłosiła pani, że we Włocławku będzie realizowany program „Fabryka”. Proszę powiedzieć o nim coś więcej.

Program Fabryka polega na rewitalizacji starych obiektów przemysłowych i przekształcaniu ich w obiekty biurowe lub budowie tych obiektów od zera. Zgodnie z założeniami programu, we Włocławku powstanie nawet do 10 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Będzie to przestrzeń pracy dla około 1200 naukowców, programistów, inżynierów i osób wykonujących podobne zawody. Program jest częścią realizacji tzw. Planu Morawieckiego, który zakłada wsparcie miast określonych jako tracące funkcje społeczno-gospodarcze, takich jak Włocławek. Myślę, że to dopiero początek, bo możliwości jest wiele i jeśli zostanę wybrana by reprezentować mieszkańców naszego regionu w Sejmie, to zrobię wszystko żeby wykorzystać wszystkie te możliwości.

Jaki jest Włocławek Pani marzeń?

To miasto dobrobytu i rozwoju. Chcę, żeby powstawały tutaj nowe, atrakcyjne miejsca pracy, żeby mieszkańcy nie musieli wyjeżdżać za chlebemMoim celem jest aby zostali oni ze swoimi rodzinami, nie byli anonimowi „gdzieś tam”, ale żeby tworzyli wspólnotę tu, na miejscu. Chcę aby Włocławek stał się miastem możliwości, a nie straconych szans.

Co oprócz programów rządowych może pomóc miastu?

Nasz region jest przepiękny. Ma ogromny potencjał turystyczny. Wystarczy go uwolnić. Planuję przygotowanie kompleksowego planu dla rozwoju turystyki we Włocławku i w ogóle na Kujawach. Mamy piękne tereny, ale konieczne jest ich dobre zagospodarowanie. 

W swoim spocie wyborczym umieściłam zdjęcia z drona nad moim rodzinnym domem. Widać na nich piękną panoramę Wisły. Kiedy mówię znajomym spoza regionu, że tam właśnie się wychowałam i to była moja codzienność, to mówią, że te widoki są jak jakiejś bajki. Jak widać, nie ja jedyna uważam, że mogą zainteresować turystów. Trzeba tylko pomóc w ich promocji. 

Stawia pani ambitne cele.

Realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości 500+, 13 emerytura, czy 0% PIT dla młodych to bardzo ważne wsparcie, ale to nie wszystko. Oprócz programów społecznych kładziemy silny nacisk na rozwój regionów, rozwój miast małych i średnich oraz obszarów wiejskich. Doskonale się w tym odnajduję i chciałabym dbać o moje rodzinne strony najlepiej jak mogę. Mandat posła pomoże mi w tym, aby zrobić tu dużo dobrych rzeczy.

Miejsce konstruktywnej dyskusji