fbpx
Wiadomości

53-latek zainstalował aplikacje w telefonie i stracił 20 tys. zł!

Mieszkaniec powiatu włocławskiego padł ofiarą oszusta, który podał się za pracownika banku. Za jego namową zainstalował na swoim telefonie aplikację pozwalającą na zdalne sterowanie systemem operacyjnym i niestety stracił ponad 20 tysięcy złotych. Po raz kolejny ostrzegamy przed udostępnianiem swoich danych do logowania i instalowaniem nieznanych aplikacji!

W czasach wszechobecnego internetu narażeni jesteśmy na działanie oszustów, którzy wykorzystują wirtualną sieć do aktywności przestępczej. W minionym tygodniu przekonał się o tym 53-letni mieszkaniec powiatu włocławskiego, do którego zadzwonił rzekomy pracownik banku.

Na telefonie odbierającego połączenie wyświetlił się numer infolinii bankowej, dlatego mieszkaniec naszego regionu był przekonany, że rzeczywiście rozmawia z pracownikiem banku. Dzwoniący poinformował 53-latka, że ktoś próbuje dokonać przelewów z jego konta. Jednocześnie, aby jeszcze bardziej się uwiarygodnić, zapewnił, że nie będzie prosił o hasła, czy kody dostępowe. Poprosił jedynie, aby w celach bezpieczeństwa, zainstalować na telefonie wskazaną  przez niego aplikację i zalogować się na swoje konto bankowe.

Mieszkaniec naszego powiatu zastosował się do wskazówek dzwoniącego i niestety stracił w ten sposób ponad 20 tysięcy złotych. Zainstalowana aplikacja umożliwiła bowiem oszustowi zdalny dostęp do telefonu rozmówcy, a następnie wykonanie z jego konta przelewu bankowego.

Po raz kolejny policja apeluje o ostrożność i ograniczone zaufanie do nieznajomych, nawet jeżeli podają się za funkcjonariuszy służb, pracowników banków, czy innych instytucji.

Pamiętajmy też, że pomimo, iż na telefonie wyświetli się nam numer zaufanej instytucji, to i tak nie mamy gwarancji, że rozmawiamy z jej prawdziwym przedstawicielem. Przestępcy potrafią bowiem podszyć się pod inne numery, by następnie dzwonić do ofiar i udawać kogoś innego.

Policjanci przestrzegają również przed instalowaniem podejrzanych aplikacji, zwłaszcza jeżeli służą one do zdalnego sterowania systemem operacyjnym przez internet. Poprzez ich zainstalowanie umożliwiamy nieznanej osobie dostęp do naszego urządzenia – odtąd może ona swobodnie sterować pulpitem, przeglądać katalogi, przesyłać dane, a nawet robić przelewy.

Zachowajmy czujność, a wszelką telefoniczną prośbę o przekazanie pieniędzy, podanie danych do logowania, czy też zainstalowanie aplikacji traktujmy jako potencjalną próbę oszustwa. W takiej sytuacji najlepiej się rozłączyć i samemu wpisać na klawiaturze oficjalny numer instytucji, bez oddzwaniania na wcześniejsze połączenie, lub też osobiście udać się do danej placówki i wyjaśnić sprawę. 

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji