fbpx
Wiadomości

45-lecie powstania Komitetu Obrony Robotników

45 lat temu w 1976 roku powstał Komitet Obrony Robotników, była to organizacja pomagająca osobą represjonowanym przez ówczesny rząd. Powstała w wyniku wydarzeń jakie nastąpiły w czerwcu 1976 roku, nastąpiła wtedy fala strajków w całej Polsce, jednak nasilone one były w Radomiu, Ursusie i Płocku.

Komitet Obrony Robotników jak doskonale wiemy, chociażby z lekcji historii powstał w 1976 roku. Było to bardzo ważne w dziejach najnowszych państwa polskiego. Była to organizacja niosąca pomoc represjonowanym i i poszkodowanym, która można by powiedzieć, że zapisał się złotymi z literkami w historii– mówił Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski

Komitet Obrony Robotników jako pierwsza z organizacji, przyjęła jawny charakter działania. Członkowie KOR zajmowali się pomocą materialną i prawną dla represjonowanych robotników i ich rodzin, zbierali informację dotyczące nadużyć władzy i je nagłaśniali. Po przekształceniu Komitetu Obrony Robotników w Komitet Samoobrony Społecznej, a następnym powstaniu NSZZ Solidarność, większość członków przeszła w jej szeregi.

Powstanie Komitetu Obrony Robotników jest przecież wpisane w historię to jest podstawa, podstaw tworzenia ruchu niepodległościowego jakim była Solidarność– mówił sędzia Jarosław Konopko

W poniedziałek w Centrum Kultury Browar B odbędzie się dyskusja na temat działalności Komitetu Obrony Robotników, podczas spotkania mają być poruszone również współczesne zagadnienia, które dotykają Polskę na co dzień. Za organizację spotkania odpowiada organizacja Iustitia. W czasie dyskusji będzie można porozmawiać z:

  • Ludwiką Wujec, działaczką opozycji
  • Wojciechem Anuszkieiwczem
  • Doktor Małgorzatą Choma- Jusińską

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji