fbpx
Wiadomości

300 złotych dla ucznia tylko do końca listopada

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nadal przyjmuje wnioski o 300 plus z programu Dobry Start. Chętnych na dodatkowe świadczenie nie brakuje. Ponad 162 tys. wniosków złożyli rodzice i opiekunowie z województwa kujawsko-pomorskiego, a na ich konta trafiło już ponad 65,7 mln zł. Wnioski obejmują blisko 230 tys. dzieci.

ZUS przyjmuje wnioski o Dobry Start do końca listopada. Dofinansowanie wynosi 300 zł na dziecko. Można je otrzymać na ucznia do ukończenia 20 lat, a jeśli ma on orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat. Wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek odpowiednio 20. albo 24. rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym. Świadczenie nie przysługuje zaś na dziecko studiujące – wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Uczniowie spełniający kryteria wiekowe, którzy uczęszczają np. do liceum, technikum czy szkoły policealnej mają prawo do świadczenia 300 plus bez względu na to, czy ich kształcenie odbywa się w formie dziennej (stacjonarnej) lub zaocznej – dodaje rzeczniczka.

W tym roku wnioski można składać tylko elektronicznie – za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Empatia, lub bankowości elektronicznej. Wniosek oprócz innych danych powinien zawierać numer rachunku bankowego, na który trafi wypłata świadczenia, adres mailowy i numer telefonu. Są to dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku i ewentualnie do założenia profilu na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS dla osób, które jeszcze swojego konta nie posiadają.

Eksperci ZUS pomagają złożyć wniosek online o 300 plus w placówkach ZUS i podczas dyżurów w lokalnych instytucjach.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji