fbpx
Lifestyle

3 triki, aby łatwiej zaoszczędzić

Odkładnie pieniędzy nie należy do najłatwiejszych i chodź słynne przysłowie mówi, że grosz do grosza i będzie kokosza to trudno jednak sprawić by tak się stało. Październik jest miesiącem oszczędzania, co dodatkowo powinno nas zmotywować, aby przestać z westchnieniem patrzeć na wymarzone auto, a wcielić plan odłożenia na nie.

Po pierwsze, koniec z niegospodarnością

Spójrzmy czy w domu mamy energooszczędne żarówki i czy światło zawsze jest odpowiednio gaszone. Przykręćmy grzejniki, nawet jeśli lubimy chodzić po mieszkaniu w krótkim rękawie, to aby zminimalizować rachunek lepiej przykręcić kurek i zainwestować w ciepły sweter. Sprawdźmy czy mamy szczelne krany, rocznie z powodu takiej usterki ucieka 36 litrów wody!

Kiedy zorientujemy się ile tak naprawdę tracimy we własnym domu i przez własną niegospodarność, zrozumiemy, że pieniądze są bardzo blisko nas i z łatwością można je oszczędzić.

Po drugie, zakupy z głową

Rocznie w naszym kraju wyrzuca się trzy tony jedzenia co oznacza, że co sekundę do domowych śmietników, trafia aż 92 kilogramy pożywienia, ile jest od Ciebie? Często zdarza nam się robić zakupy poprzez impuls, jednak później nie zużywamy tego, a większość ląduje w śmieciach.

Zakupy najlepiej robić z wcześniej przygotowaną listą zakupów oraz ściśle się jej trzymać.

Po trzecie, wyznacz limity

Jeśli chcemy gdzieś wyjść ze znajomymi lub wyjechać, warto wyznaczyć sobie górną kwotę jaką możemy wydać. Najlepiej wziąć wtedy pieniądze w gotówce lub nanieść limit na kartę.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji