fbpx
Wiadomości

11 sierpnia był Dzień Konserwatora Zabytków! Jak samorząd województwa dba i chroni zabytki?

Od prac budowlanych poprzez remonty konserwatorskie aż po restaurację dzieł sztuki – samorząd województwa od 14 lat realizuje program ochrony kujawsko-pomorskich zabytków. Tegoroczne rekordowe wsparcie wyniosło blisko 17 mln zł. 11 sierpnia świętowaliśmy Dzień Konserwatora Zabytków.

Efekty naszego wieloletniego unikalnego w skali kraju programu ochrony zabytków widać w całym regionie. Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców zabytkowych obiektów, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem, zabiegają o dotacje. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Najwyższe przekazane w tym roku wsparcie wyniosło 300 tysięcy złotych. Wśród 197 wybranych do dofinansowania zadań są prace konserwatorskie i restauratorskie w kościołach, w tym w świątyniach w niewielkich miejscowościach, kompleksach pałacowo-dworskich, kamienicach i budynkach oraz zabytkowych gmachach instytucji wpisanych do rejestru zabytków.

Marszałkowski program ochrony zabytków w liczbach:

  • program realizowany jest od 14 lat,
  • na realizację ponad 2 tysięcy projektów trafiło dotychczas 140 mln zł,
  • rekordowe 17 mln zł wyniosło ubiegłoroczne wsparcie,
  • w 2022 roku dotacje trafiły na realizację 197 zadań na terenie całego regionu.

Komunika prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Fot. Tomasz Czachorowski.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji