fbpx
Galerie Wiadomości

1 maja – Święto Pracy. Jak świętowano we Włocławku

1 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy zwany Świętem Pracy. Inaczej niż w ubiegłych latach, bo w znacznie skromniejszym gronie, członkowie SLD złożyli kwiaty przy pomniku ,,Ludziom Pracy’’ na bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W tym roku, zebrani nie uczestniczyli w tradycyjnym pochodzie idącym przez centrum miasta z uwagi na pandemie i bezpieczeństwo.  W nielicznym gronie, członkowie i sympatycy SLD pojawili się jednak przy pomniku „Ludziom Pracy” na Bulwarach oraz na Placu Wolności przy pomniku „Żołnierza Polskiego” aby złożyć kwiaty i godnie uczcić ten dzień.

W naszym kraju Święto Pracy uzyskało miano święta państwowego w 1950 roku. Taką zmianę wprowadził wówczas rząd komunistyczny. Miało ono upamiętniać strajki robotników w Chicago z 1886 roku brutalnie stłumione przez policję. Historia pokazuje, że święto było okazją do manifestacji i demonstracji, często tłamszone i rozbrajane, nawet siłą. W tamtych czasach to właśnie ludzie pracy, którzy byli zwalniani z zakładów pracy wychodzili na ulicę pokazując tym swój sprzeciw.

Do jakich refleksji zmusza Święto Pracy? Na te pytanie odpowiedział Krzysztof Kukucki zastępca Prezydenta Miasta Włocławek.

,,Problemy ludzi pracujących wciąż się zmieniają. W latach 90 dotyczyły one osób zwalnianych z zakładów pracy z dnia na dzień, dziś są to problemy dotyczące przede wszystkim młodych ludzi, czy tak zwanych ubogich pracujących – takich którzy pracują, mają etat natomiast nie stać ich na zaspokojenie podstawowych potrzeb, chociażby związanych z mieszkaniem. Te postulaty ewoluują jednak wciąż są niezwykle ważne dla ludzi Lewicy, dla których ludzie pracy zawsze byli priorytetem.’’ – mówi Krzysztof Kukucki.

To właśnie 1 maja jest idealną okazją do dyskusji na temat polskiego rynku pracy oraz kwestii bezrobocia, szczególnie w dzisiejszych czasach kryzysu spowodowanego pandemią.

Polecamy

Miejsce konstruktywnej dyskusji