[WYWIAD] Tomasz Chymkowski : W tym roku odkryjemy karty…Trzeba być aktywnym.

Autor: Kinga Maślanka / 22 kwietnia 2019 / Brześć / Tylko TU

[WYWIAD] Tomasz Chymkowski : W tym roku odkryjemy karty…Trzeba być aktywnym.

Min. o planowanych inwestycjach, żurku ,Dżemie ,centrum kultury,inwestorach oraz roku 2020, który będzie obchodzony w Brześciu godnie, rozmawialiśmy  z Tomaszem Chymkowskim,Burmistrzem Brześcia Kujawskiego.

Kinga Maślanka: Panie Burmistrzu, sprzedać swój produkt nie jest wcale łatwo – w Brześciu Kujawskim to się jednak  udaje. Jak to robicie, że sprzedajecie, przyciągacie do Brzeskiej Strefy Inwestorów, których jest coraz więcej?

 

Tomasz Chymkowski: Kilka lat temu powiedzieliśmy sobie, że musimy stworzyć taki produkt marketingowy, który nie będzie znany tylko w województwie, ale też na terenie kraju i poza jego granicami.

K.M. Czyli słowo się rzekło i… powstała Brzeska Strefa Gospodarcza, zgadza się?

T.CH.  Dokładnie tak – Strefa to nasz produkt marketingowy, to sukces na skalę kraju. Co ważne, nie zrobiliśmy z niej spółki, a tylko i wyłącznie produkt, który na arenie gospodarczej jak widać- ma się dobrze- co oczywiście cieszy. Można powiedzieć, że całe to przedsięwzięcie jest „efektem  domina”-firmy, które wchodzę do Brzeskiej Strefy same robią nam reklamę i markę, ale nie do końca tak to wygląda…

K.M. To jak to wygląda „od kuchni’?

T.CH: Niewątpliwie to ciężka praca całego sztabu  pracowników  Urzędu Miejskiego w Brześciu Kujawskim, bo proszę mi wierzyć to nie jest tak, że przychodzi  oferent , który mówi  „Chcę tu zainwestować, kupuję  grunt i realizuje inwestycję”– i już. Aby tak się stało musi powstać wiele mniejszych projektów związanych z tym, by ten konkretny projekt przygotować administracyjnie, uzyskać wszelkie potrzebne zezwolenia i co ważne, potraktować tego inwestora jak członka rodziny brzeskiej

K.M. Członka rodziny  brzeskiej – ładnie to brzmi , Panie burmistrzu –czyli. żeby…

T.CH. Żeby się czuł tutaj dobrze, nie tylko z punktu widzenia biznesowego, ale również społecznego. Tak działamy i nadal będziemy – dobry  klimat biznesowy i społeczny  dla inwestora to podstawa owocnej współpracy. Grunty, które mamy zagospodarowane  otwierają przed nami nowe możliwości , ale i też nowe problemy .

K.M. Jakby nie było problemów, to byłoby trochę nudno (uśmiech).To co trzeba będzie Panie Burmistrzu zrobić, aby pozbyć się kłopotu?

T.CH. Przede wszystkim musimy przeprowadzić dużo infrastrukturalnych inwestycji w nowych obszarach Strefy w zakresie budowy nowych dróg, budowy parkingów, budowy dodatkowej infrastruktury kanalizacyjnej- wyzwań nie zabraknie na pewno (uśmiech). Żałuję tylko, iż  w obecnej perspektywie nie ma możliwości skorzystania ze środków zewnętrznych na realizację tego typu inwestycji. Nie mniej jednak liczę na udział partnerów, takich jak- Powiat Włocławski czy Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego, aby znaleźć wspólne rozwiązania w zakresie współfinansowania tych inwestycji. Dlaczego? Ponieważ nasze działania nie są tylko skierowane do mieszkańców Brześcia Kujawskiego ,ale również do mieszkańców powiatu włocławskiego i województwa kujawsko–pomorskiego.

K.M. Czy są inwestorzy, którzy np. wchodzą, do Brzeskiej Strefy ,bo już tutaj działa jakaś ich znajoma firma , która zachęca „Słuchaj ,wejdź do  Brześcia, bo tu jest fajny klimat, fajny teren, fajna współpraca z Urzędem Miejskim”?

T.CH. Z całą pewnością tak jest, ale poza tym jest praca do wykonania w samych murach Urzędu Miejskiego, do tego liczne wyjazdy, udział w targach- przed nami targi w Monachium, gdzie na pewno będziemy, wspólnie z innymi samorządami. Nie wystarcza sama reklama i sam marketing zlecony podmiotom zewnętrznym. Trzeba być aktywnym, uczestniczyć w różnego rodzaju eventach , spotkaniach, konferencjach. W tym roku również  nie zabraknie Brześcia podczas ogólnopolskiego wydarzenia jakim jest, Forum Gospodarcze w Krynicy. Będzie to znów możliwość do nowych relacji , spotkań, kontaktów- co służy temu, aby  wypromować  szerzej naszą markę ,ale też skutecznie poznawać ludzi, którzy chcieliby zainwestować na naszym, brzeskim terenie.

K.M. Na dzień dzisiejszy umów podpisanych z inwestorami, którzy chcą zadomowić się w Brzeskiej Strefie Gospodarczej –jest?

T.CH. 25 podmiotów- 150 hektarów. Myślę, że w tym roku odkryjemy karty z kolejnymi inwestorami. Cieszę się, że różne branże zagościły  w Strefie-jest produkcja, przemysł,  logistyka, usługi. To pokazuje, że Brzeska  Strefa zyskała uznanie wielu podmiotów, również dobrych marek znanych na świecie, jak LPP czy RTE Poland – producent fantastycznych rowerów .Cieszy, że Strefa staje się swoistą marką dobrych produktów.

K.M. Inwestorzy lokują „swoje uczucia” w Strefie, a co za tym idzie ta „sympatia” przełoży się na ofertę dla mieszkańców Brześcia –będą mieszkania, tak?

T.CH. Zgadza się Pani Redaktor- podjęliśmy decyzję, iż  wraz z rozwojem gospodarczym musimy zwrócić szczególną uwagę na rozwój budownictwa mieszkaniowego. Rozpoczynając od budownictwa jednorodzinnego ,postaramy się przeznaczyć nowe tereny mieszkaniowe i w najbliższym czasie na pewno taką ofertę skierujemy do indywidualnych kupujących. Startujemy też z programem budownictwa wielorodzinnego w zakresie „Mieszkanie +”, ale też oferta dla developerów, jeśli tacy będą chcieli inwestować na terenie miasta Brześć Kujawski. Mamy przygotowane tereny, prowadzimy rozmowy, więc alternatywa dla „Mieszkania +” -to budownictwo w zakresie developerskim. Dużą uwagę będziemy też przywiązywali do budownictwa komunalnego oraz socjalnego- tutaj też są duże potrzeby. Rynek mieszkaniowy jest bardzo globalny, ale bardzo zależy nam na tym, żeby przyciągać nowych mieszkańców. Nie tylko firmy- bo pamiętajmy, że nie z samych firm będzie miasto żyło. Kapitał ludzki jest niezmiernie ważny.

K.M. To teraz zmieniamy temat- Dżem i żur, w jednym miejscu –będzie się działo..

T.CH. Będzie się działo , ale nie tylko w tym roku , bo z roku na rok będziemy  poszerzać ofertę kulturalną i sportową. Natomiast 28-29 czerwca , po raz pierwszy dwudniowa impreza – Święto Żuru Kujawskiego. Myślę, że ono wpisało się już w kalendarz imprez na terenie powiatu. Dlaczego dwudniowa? Przede wszystkim dlatego, iż  chcieliśmy uszanować tych gości, tych mieszkańców, którzy lubią muzykę Disco Polo , a z drugiej strony troszeczkę sięgnąć do korzeni. Biorąc pod uwagę to, że zespół  DŻEM obchodzi swój jubileusz w tym roku- myślę, że to będzie niezwykła gratka dla fanów i wszystkich gości, którzy zechcą nas odwiedzić  w tym dniu i zaśpiewać wraz z Dżemem np. „Skazany  na bluesa” czy  „Autsajder”. To jest też taki przedsionek do tego, co nas czeka w roku przyszłym.

K.M. A rok 2020 będzie niewątpliwie bardzo ważnym dla Brześcia Kujawskiego, ponieważ?

T.Ch.  Rok 2020 to 770- lecie nadania praw miejskich Brześcia Kujawskiego. Dołożymy wszelkich starań, aby ten rok wyglądał godnie- z punktu widzenia kalendarza imprez, zarówno kulturalnych, jak i sportowych. Będziemy również starali się w tym wyjątkowym roku oddać największą inwestycję, którą obecnie prowadzimy –  Brzeskie Centrum Kultury.

K.M. Mury pną się do  góry –co widać. Na jakim etapie jest ta inwestycja?

T.Ch. Powiem skromnie- na bardzo dobrym (uśmiech). Harmonogram, który został założony, jest bardzo przyśpieszony , ale co ważne nie wpływa to na jakość robót- bardzo mocno tego pilnujemy. Termin oddania tej dużej inwestycji  przewidywany jest na styczeń 2021 roku. Nie ukrywam, że będę się starał , przynajmniej o miesiąc przyspieszyć oddanie Centrum. Zależy nam na tym, aby budynek w pełni służył zarówno mieszkańcom Brześcia, jak i gościom. Dużą uwagę zwracamy w tym momencie na to, jak powinno wyglądać przede wszystkim muzeum. Prace są bardzo mocno zaawansowane w zakresie scenariusza, wyposażenia i tego jak ono ma funkcjonować, nie tylko dla mieszkańców Brześcia, powiatu, ale również dla tych osób, które będą przejeżdżać jadąc nad morze np. ze Śląska.

K.M. Inwestorzy są, żurek  i Dżem będzie,Centrum Kultury też- Brześć nie zapomina również o kierowcach ,szeroko idziecie w temacie remontów dróg.

T.CH. Tak, infrastruktura drogowa to już taki ostatni element z twardych projektów, które chcemy w najbliższych latach zakończyć. Dużo dokumentacji, dużo realizacji w tym roku. Bardzo ważna droga Guźlin – Sokołowo, ul. Sadowa w Wieńcu .Na ten rok również podjęliśmy decyzję o wykonaniu wszystkich dokumentacji dróg, które wymagają przebudowy, modernizacji .Będziemy starali się tak poukładać przyszłoroczne budżety, aby te inwestycje zakończyć, a skupić się na inwestycjach  w zakresie :społeczeństwo, edukacja, kultura i rozwój społeczno – gospodarczy.

Skomentuj ten wpis!Mieszkaniec Brześcia

1 rok temu

Szkoda tylko, że Brzeska Strefa Gospodarcza oferuje przede wszystkim pracę za najniższą krajową i do tego odnawiane co miesiąc umowy, przez agencję pracy. To ma być taki sukces? Praca za 1630 zł także dla ludzi wykształconych?

Eldorado Kujawskie

1 rok temu

Racja! I Ludzie się zmieniają jak rękawiczki…
ZAGRANICZNE KONCERNY itp, się budują, podatków nie płacą z 5lat,a Polaczków jak murzynów traktują… Pośredniak podsyła lawinowo nowych bezrobotnych, i tak w kółko… I musisz iść nie masz wyboru, bo cię wyrejestrują na 4 miesiące…
A potem dostajesz nagle po miesiącu, dwóch smsa że to koniec… I hop następni…

© 2017-19 TU Włocławek. (pobierz logotyp)