[WYWIAD] Domicela Kopaczewska:W momencie kiedy mam przed sobą nowe zadania to włącza mi się dodatkowa energia.

Autor: Kinga Maślanka / 5 lutego 2019 / Tylko TU

[WYWIAD] Domicela Kopaczewska:W momencie kiedy mam przed sobą nowe zadania to włącza mi się dodatkowa energia.

Z Zastępcą Prezydenta Włocławka,Domicelą Kopaczewską rozmawiamy min. o polityce społecznej w naszym mieście,o włoclawskiej kulturze, której bez wątpienia twarzą jest Stanisław Zagajewski ,a także o powrocie włocławskiego fajansu,którego 1400 eksponatów włoclawianie mogą podziwiać w Muzeum Fajansu przy ul. Słowackiego we Włocławku.

Kinga Maślanka: Pani Prezydent ,obserwując Panią można stwierdzić, że Domicela Kopaczewska w tym co robi we włocławskim ratuszu -czuje się jak ryba w wodzie.Prawda czy nie?

Domicela Kopaczewska: Rzeczywiście tak jest, pani redaktor.W momencie kiedy mam przed sobą nowe zadania to włącza mi się dodatkowa energia. Nie wiem skąd to się bierze, ale tak jest i nawet się denerwuję, że… się nie denerwuję (uśmiech).

Kinga Maślanka:Czyli nie ma Pani problemów z porannym wstaniem i przyjazdem do pracy?

Domicela Kopaczewska: Z przyjemnością codziennie wstaję rano i przyjeżdżam do pracy- wiedząc, że obszar, którym się zajmuję- jest bardzo szeroki.Pan Prezydent  Marek Wojtkowski nie raz już informował o tym , że jest inny podział zadań dla zastępców- mniej resortowy, a bardziej zadaniowy.

K.M:Prezydent Marek Wojtkowski podzielił zadania jak Pani mówi, ale czy była jakaś „działka”, którą bardzo Pani chciała zostać „obdarowana”?

Domicela Kopaczewska: Jedyna rzecz, o którą poprosiłam pana prezydenta był obszar związany z szeroko pojętą polityką społeczną i zdrowiem publicznym , a także z kulturą.

K.M:Polityka społeczna i zdrowie publiczne to nie jest łatwy obszar, Pani Prezydent.

Domicela Kopaczewska: Obszar  trudny, ale wdzięczny. Moje poprzednie doświadczenia, 10 lat pracy w sejmie, a także bycie kuratorem oświaty- to jest właśnie bezpośrednio praca na rzecz młodych ludzi i na rzecz rodziny.

 

K.M: Czyli można stwierdzić, że ten obszar to żadna nowość dla Pani?

Domicela Kopaczewska: Dokladnie tak, szczególnie, że przez te kilka lat, kiedy byłam parlamentarzystką pracowałam w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.Większość tych zmian, które w tej chwili są wdrażane,to były zmiany, w których uczestniczyłam-przygotowując je.

K.M: Jak na przykład?

Domicela Kopaczewska: Ustawa o pomocy społecznej, Ustawa o opiece nad dzieckiem od 0 do 3 lat. Słynne „czternastki” to praca parlamentarzystów z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

K.M:Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wspiera poprzez np.asystentów te rodziny, które takiej pomocy potrzebują -to nie są łatwe sprawy, zgodzi się Pani  ze mną?

Domicela Kopaczewska: Oczywiście, że tak pani redaktor i dlatego podziwiam osoby zajmujące się trudnymi sprawami, a takimi na pewno są sytuacje, kiedy do MOPR przychodzą matki z dziećmi, kiedy w niektórych domach jest przemoc w rodzinie czy też innego rodzaju niewydolność rodziny, wynikająca z różnych powodów. Natomiast nie ulega wątpliwości to, jak ważnym obszarem we Włocławku jest polityka społeczna.

K.M: Pani Prezydent ,a włocławscy seniorzy – czy mogą liczyć na jeszcze jakieś wsparcie ze strony władz miasta?

Domicela Kopaczewska:W tej chwili pracujemy nad wsparciem dla osób „60+”, naszych  seniorów, wykorzystując również  działania, które mieszczą się w programie rewitalizacji miasta.

K.M: Co to oznacza?

Domicela Kopaczewska: Chcemy dla osób wymagających wsparcia, które najczęściej są chore, niedołężne czy leżące, stworzyć warunki do pobytu dziennego, a takie dawałoby Centrum Wsparcia Społecznego ,gdzie osoby z niepełnosprawnościami  w wieku „25+” i „60+” miałyby  zapewnione miejsce dziennego pobytu. Również pracujemy nad projektem mieszkań  chronionych dla osób „60+”, aby pozyskać na te cele środki unijne i w obszarze rewitalizacji zrealizować taki projekt.

K.M: Dziś, zanim spotkałyśmy się w Pani gabinecie, w którym króluje fajans- o tym  w dalszej części rozmowy , odwiedziła Pani kilka miejsc, lokalizacji we Włocławku-w jakim celu?

Domicela Kopaczewska: Miałam okazję zobaczyć te miejsca, które codziennie się zwiedza i patrzy na nie, ale czasami z innego punktu widzenia. Byłam min. w obszarze rewitalizacji , gdzie przed nami  bardzo dużo  zadań. Na pewno cieszy to, że nasz  program rewitalizacji jest bardzo dobry, wielokrotnie nagradzany – mamy nadzieję, że to zadanie uda nam się zrealizować.

K.M: Pani Prezydent to teraz przejdziemy do …kulturalnej rozmowy (uśmiech). Kultura kolejny obszar , o który poprosiła Pani prezydenta Włoclawka-dlaczego?

Domicela Kopaczewska: Uważam, że włocławską kulturą możemy się śmiało pochwalić. Fajans, który w świecie i w Polsce, w dalszym ciągu jest  znakiem rozpoznawczym kojarzonym z Włocławkiem.

K.M: Pani Prezydent to prawda, że fajans kojarzy się z Włocławkiem , ale jaką ma Pani wizję, aby jeszcze bardziej wypromować tą wizytówkę miasta?

Domicela Kopaczewska: Uważam, że powinniśmy dostosować fajans do XXI wieku, abyśmy znaleźli sposób promowania miasta poprzez fajans nie XX -wieczny, tylko XXI- wieczny, nowoczesny. Dla nas fajans kojarzy się kształtem z komunizmem, więc dlatego kształty i elementy muszą być inne. Nie chcę mówić na razie o szczegółach, bo są przygotowywane,ale jeśli włocławianie będą niezadowoleni  z tych elementów, które się pojawiają lub pojawią- to najważniejsze, żeby dyskutowali na ten temat.

K.M:Czyli w kwestii fajansu,krytyka włocławian mile widziana?

Domicela Kopaczewska: Będziemy czekać na opinie, wnioski w tej sprawie i nawet jeśli  mieszkańcy będą krytykować to niech to czynią, ale niech się zaangażują, niech o tym mówią.

K.M:Jak Włocławek to i Stanisław Zagajewski.

Domicela Kopaczewska: Stanisław Zagajewski  jest wypromowany, ale uważam, że powinniśmy naszego Nikifora wypromować jeszce bardziej – i to czynimy,natomiast  w dalszym ciągu w wąskim gronie. Mam nadzieję, że w maju/czerwcu w sejmie będzie wystawa rzeźb Zagajewskiego. Jestem przekonana, że ona na pewno wzbudzi zainteresowanie, bo Zagajewski, jego rzeźby i sztuka zainteresuje. Chcemy zrobić całą akcję promocyjną. Myślimy również  o dużej formie, jak 23. Ogólnopolski Konkurs Rzeźbiarski, ale chcemy nadać temu większą rangę.

K.M: Pani  Prezydent- ławeczka Zagajewskiego, stanie we Włocławku?

Domicela Kopaczewska: Ławeczkę chcielibyśmy wypromować poprzez Budżet Obywatelski . Chcemy, żeby rzeczywiście kojarzono nasze miasto z pewnymi wydarzeniami, postaciami w zakresie kultury i mam nadzieję, że nam się to uda.

Skomentuj ten wpis!© 2017-19 TU Włocławek. (pobierz logotyp)