Wyjątkowy koncert MESJASZ Händla w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej odbędzie się we włocławskiej katedrze.

Autor: Kinga Maślanka / 10 października 2019 / Kultura

Wyjątkowy koncert MESJASZ Händla w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej odbędzie się we włocławskiej katedrze.

Jedno z największych i najbardziej znanych oratoriów MESJASZ G.F. Händla zabrzmi we włocławskiej katedrze w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej. Wyjątkowy koncert z okazji 450-lecia Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku odbędzie się w niedzielę 13 października o godz. 18.00. Wydarzenie artystyczne tej rangi już po raz drugi organizuje Kuria Diecezjalna Włocławska we współpracy z ANWIL S.A.

We włocławskiej katedrze, Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej z Warszawy wykonają oratorium MESJASZ G.F. Händla. Organizatorzy serdecznie zapraszają na to wyjątkowe wydarzenie artystyczne wszystkich miłośników muzyki oratoryjnej i przyjaciół włocławskiej katedry. Wstęp na koncert jest wolny.

Koncert, pod patronatem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, organizowany jest przez Kurię Diecezjalną Włocławską, a sponsorem głównym koncertu jest ANWIL SA.

Oratorium Mesjasz jest jednym z najbardziej znanych utworów Georga Friedricha Händla i najbardziej rozpoznawalnym reprezentantem tego muzycznego gatunku w ogóle. Szczególnie znanym fragmentem jest chorał Alleluja, który przeniknął do kanonu europejskiej i światowej kultury.

Melomani, mieszkańcy Włocławka mają jeszcze w pamięci ubiegłoroczny koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po raz pierwszy w historii miasta wystąpił wówczas Chór Filharmonii Narodowej.

W wypełnionej po brzegi katedrze rozbrzmiały utwory polskich i europejskich kompozytorów. Prowadzony mistrzowską ręką dyrygenta i dyrektora Chóru Bartosza Michałowskiego zespół wykonał utwory a cappella i z towarzyszeniem organów, w tym wybór pieśni kościelnych Henryka Mikołaja Góreckiego czy monumentalne dzieło Feliksa Nowowiejskiego Psalm 136 „Ojczyzna” do słów Jana Kochanowskiego. Z europejskiego dziedzictwa literatury muzycznej zaprezentowane zostały: „Msza Koronacyjna C-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta z udziałem chóru i solistów, „Ave verum” Mozarta, a także przepiękne „Jesus bleibet meine Freude” z jednej z kantat Jana Sebastiana Bacha. Kulminacją koncertu stało się wykonanie „Alleluja” z oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla.

Zapraszamy więc na kolejne wydarzenie, które z pewnością pozostawi niezapomniane artystyczne wrażenia.

Autor zdjęć: Sławomir Frydryszewski

Skomentuj ten wpis!© 2017-19 TU Włocławek. (pobierz logotyp)