Spotkanie z Powstańcem Warszawskim we Włocławku [FOTO].

Autor: Kinga Maślanka / 21 sierpnia 2019 / Wiadomości

Spotkanie z Powstańcem Warszawskim we Włocławku [FOTO].

20 sierpnia Włocławek odwiedził prof. Julian Kulski – żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego i ekspert Banku Światowego. Spotkanie odbyło się w Browarze B, a poprzedził je pokaz filmu poświęconego sylwetce profesora pt. „Goliat. Zapomniany Bohater”. Honorowy patronat nad  wydarzeniem objęła Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Anna Gembicka.

Prof. Julian Kulski ps. „Goliat” walczył w Szarych Szeregach, a potem w Związku Walki Zbrojnej. Od 12 roku życia uczestniczył w konspiracji. Aresztowany przez Gestapo i więziony na Pawiaku nie zdradził nikogo. Walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do obozu jenieckiego Stalag XI-A Altengrabow. Po wojnie kształcił się w dziedzinie architektury na Oxfordzie oraz Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych. Przez ponad sześćdziesiąt lat koordynował ponad trzy tysiące projektów architektonicznych w USA i na całym świecie.
Premiera filmu pt. „Goliat. Zapomniany bohater” opowiadającego o losach profesora miała miejsce 30 lipca 2019 r. Dokument rzuca nowe światło na codzienne życie mieszkańców okupowanej Warszawy, podkreślając wkład i poświęcenie bohaterów powstańczej walki o honor i Ojczyznę. Film opowiada również o roli, jaką w konspiracji odegrał Julian Spitosław Kulski – ojciec „Goliata” i następca Stefana Starzyńskiego na stanowisku Prezydenta Warszawy.

Minister Anna Gembicka: Niewątpliwie takie spotkania są ważne min. dla młodego pokolenia. Pokazują osoby, które jeszcze są wśród nas oraz dają możliwość, aby mogły one przedstawić swoje historie. Takie wartości warto kultywować.

Organizatorem  spotkania było Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców ProBiznes.

Kinga Maślanka

Foto: Radosław Wiankowski

Skomentuj ten wpis!XYZ

6 miesięcy temu

Ale się wzruszyłam. Kiedy Panna Anna zaprosi ministra Zero do Włocławka ?

© 2017-19 TU Włocławek. (pobierz logotyp)