Serwis miejski- 17 października 2017r.

Autor: Kinga Sroczyńska / 17 października 2017 / Wiadomości

Serwis miejski- 17 października 2017r.

Zapraszamy do zapoznania się z dzisiejszym serwisem miejskim- 17 września 2017r.

Włocławscy pedagodzy wśród liderów edukacji w regionie.

Znamy laureatów dorocznych marszałkowskich nagród na Dzień Edukacji Narodowej.

Osiemnastka wyróżnionych – w gronie tym znaleźli się również włocławianie – to laureaci konkursu Kujawsko-Pomorski Lider Edukacji 2017, do którego kandydatury zgłosiły podmioty prowadzące szkoły, przedszkola lub inne placówki oświatowe, publiczne i niepubliczne, dyrektorzy tych instytucji, związki zawodowe i organizacje pozarządowe. Jako najlepszych w minionym roku szkolnym wskazała ich powołana przez marszałka województwa kapituła konkursowa.

Nagrodzeni zostali również nauczyciele i metodycy pracujący w szkołach i ośrodkach prowadzonych przez samorząd województwa. Wśród osób uhonorowanych są pracownicy instytucji z Włocławka.

Pełna informacja na ten temat, wraz z wykazem laureatów: ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

Pod patronatem Prezydenta Włocławka. Decydujesz, pomagamy.

Trwa trzecia edycja programu organizowanego przez Tesco i Fundację Tesco. Od 3 do 31 października można głosować na najlepsze projekty nadesłane do programu: „Decydujesz, pomagamy”.

W programie biorą udział organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne oraz grupy nieformalne, które za pomocą internetowego formularza, przedstawiły swój pomysł na wspieranie lokalnych społeczności i zmianę najbliższego otoczenia.

Spośród prawie 500 zgłoszeń z całej Polski jurorzy wyłonili 339 finalistów, którzy walczą o 125 grantów. W obecnej edycji biorą udział organizacje z Włocławka: Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Wadą Słuchu ,,SURDO” z projektem „Między uszami”, Włocławskie Stowarzyszenie Edukacyjno-Opiekuńcze „Kolorowy świat”  z inicjatywą „Poznaję, działam, zyskuję!” oraz Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża z projektem „Samoobrona Aktywnego Seniora (SAS)”.

Więcej na ten temat: ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

„Zaplanuj swoje miasto”. Jutro warsztaty z mieszkańcami osiedla Południe.


18 października o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Wiejskiej rozpoczną się kolejne warsztaty z cyklu: „Zaplanuj swoje miasto”.
Serdecznie zapraszamy mieszkańców Południa do udziału, gdyż warto wspólnie zastanowić się nad opcjami kreowania przestrzeni własnego miasta. Zachęcamy do twórczej prezentacji swoich pomysłów i oczekiwań.

Celem zajęć jest wypracowanie rozwiązań przestrzennych oraz wskazanie kierunków rozwoju Włocławka w ramach procedury zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Włocławek”.

Ostatnie spotkanie warsztatowe odbędzie się 25 października w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika przy ul. Uroczej.

Zmiana tras 4, 8, 16, 19 i 21.

Od wczoraj, na czas wyłączenia z ruchu ulicy Wysokiej (remont sieci ciepłowniczej) na odcinku od skrzyżowania Szpitalna-Rolna do skrzyżowania z ulicą Wieniecką uległa zmianie trasa przejazdu linii nr 4, 8, 16 (dot. kursu przez Hutniczą), 19 i 21.

Autobusy linii nr 4, 8, 16, 19 i 21 jadące ulicą Budowlanych w kierunku ulicy Kapitulnej kursują ulicami: Budowlanych, Wieniecką, Rysia, Rolna, Wysoka, dalej bez zmian.

Trasa przejazdu dla w/w linii w przeciwnym kierunku przebiega tymi samymi ulicami (z zachowaniem odwrotnej kolejności).

Przy ulicy Rolnej w rejonie skrzyżowania z Wysoką obowiązują przystanki zastępcze dla linii nr 4, 8, 19 i 21.

Komunikat jest opublikowany: TUTAJ

Porady prawne dla grup i organizacji.

Do Włocławskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu po przerwie powracają porady prawne dla organizacji pozarządowych oraz grup inicjatywnych zainteresowanych założeniem organizacji pozarządowej.

Najbliższe spotkanie z doradcą odbędzie się w dniu 18 października br. (środa) w godzinach od 16:00 do 18:00.

Centrum zaprasza przede wszystkim grupy nieformalne, gdyż tematem zaplanowanego dyżuru będzie: „Wsparcie na starcie-zakładanie organizacji pozarządowej”, a więc zakres doradztwa będzie obejmował m.in: pomoc w wyborze formy prawnej organizacji, wyjaśnienie zasad rejestracji, a także analizę statutu zakładanego podmiotu i dokumentów potrzebnych przy rejestracji.

Organizacje lub grupy inicjatywne chcące skorzystać w tym dniu z doradztwa w innym niż powyżej zakresie   powinny skontaktować się z Włocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (jest to konieczne ze względów organizacyjnych) lub zgłosić swoje pytanie / problem drogą mailową lub telefoniczną.

Zgłoszenia zainteresowanych przyjmowane są telefonicznie pod numerem tel. 54 416 62 60 oraz drogą elektroniczną na adres: cop.wloclawek@gmail.com.

Informacja jest opublikowana: ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

 Profilaktyka grypy. Program szczepień ochronnych dla seniorów.

Miejski Zespół Opieki Zdrowotnej jest realizatorem programu szczepień ochronnych przeciwko grypie dla osób powyżej 65 roku życia, zamieszkałych we Włocławku. Ze szczepień finansowanych przez Urząd Miasta Włocławek może skorzystać 1300 osób.

Akcja trwa od połowy października do końca listopada 2017.

Osoby zainteresowane mogą się umówić na szczepienie w poradniach ogólnych MZOZ. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Pełna informacja na ten temat: ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

Włocławek na modelarskiej mapie Polski.

Za sukces organizacyjny uznano I Włocławski Festiwal Modelarski pod honorowym patronatem Prezydenta Włocławska, zorganizowany w dniach 14-15 października 2017 r. przez Włocławskie Koło Modelarskie „Iskra” działające przy Klubie Stara Remiza/ – filii CK „Browar B.”

W imprezie udział wzięło 113 modelarzy z 43 miejscowości, którzy zgłosili do konkursu 403 plastikowe i kartonowe modele w kategoriach: lotnictwo, broń pancerna, statki i okręty, pojazdy i figurki.

Prezentowaną na dwóch poziomach wystawę modeli redukcyjnych zobaczyło ponad tysiąc włocławian!

Przyznano szereg nagród specjalnych i wyróżnień. Grand Prix Festiwalu zdobył Przemysław Litewka z Poznania za model samolotu Ansaldo A.1 Balilla, a  Puchar Prezydenta Włocławka otrzymał Kamil Kornatka z Włocławka za Ts-11 Iskra. Gratulujemy.

„Moja piwnica – moja dzielnica”: projekt dla najmłodszych.

Dzieci reprezentujące świetlice „Zapiecek” i „Zorza” biorą udział w projekcie partnerskim pn. „Moja Piwnica – Moja Stolica”.

Przedsięwzięcie organizowane jest przez Centrum Kultury „Browar B” we współpracy z partnerami, w tym z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie we Włocławku.

Ideą przewodnią projektu jest kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych u dzieci i młodzieży poprzez poznawanie i upowszechnianie wiedzy historycznej i tradycji w formie zabawy.

Dzieci pod opieką instruktorów uczestniczą w warsztatach historycznych, wokalnych i tanecznych.

We wrześniu odbyły się warsztaty teatralne i taneczne, podczas których dzieci i młodzież zapoznały się z tańcami ludowymi, takimi jak: polka, krakowiak czy kujawiak. Ponadto uczestnicy wzięli udział w warsztatach historycznych oraz w spacerku historycznym po Włocławku, podczas którego zwiedzili Pomnik Obrońców Wisły z 1920 roku, zapoznali się ze śladami po amunicji na murach kościoła pw. Św. Jana oraz poznali wiele ciekawych aspektów historycznych dotyczących naszego miasta.

Na uczestników projektu czeka jeszcze wiele atrakcji. Przedsięwzięcie zakończy się w listopadzie br.

Informacja na ten temat jest opublikowana: TUTAJ

Warsztaty „Planeta Dziecko” we Włocławku.

Dziś w godzinach 16:00 – 19:00 w Centrum Kultury Browar B. odbędą się bezpłatne warsztaty dla przyszłych i obecnych rodziców – „Planeta Dziecko”.

Na warsztatach będzie okazja spotkać się ze specjalistami z zakresu: pielęgnacji i rozwoju dziecka (wykwalifikowana położna, doradca laktacyjny), zdrowego odżywiania rodziców i ich pociech (dietetyk). Do dyspozycji będzie psycholog dziecięcy, który przekaże wskazówki dotyczące rozwoju dziecka. Nie zabraknie również istotnych zagadnień dotyczących pielęgnacji i szybkiego powrotu do formy kobiety po ciąży.

Na spotkaniu odbędzie się warsztat z ratownictwa medycznego.

Pająki kujawskie do konkursu!

Centrum Kultury Browar B. zaprasza dzieci i dorosłych do udziału w etnokonkursie na najpiękniejszego pająka kujawskiego.

Konkurs skierowany jest do osób indywidualnych – dzieci, młodzieży i dorosłych oraz do grup np. rodzin, sekcji plastycznych, Kół Gospodyń Wiejskich itp.

Pająki ludowe są tradycyjnymi ozdobami wieszanymi pod sufitem, na środku izby w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W dawnych czasach wykonywano je z surowców naturalnych jak słoma, zboże, groch, fasola. Do ozdabiania wykorzystywano również bibułę, włóczkę, wstążeczki, nici oraz kolorowe wydmuszki jaj.

Na Kujawach wykształciło się kilka rodzajów pająka: pająk żyrandolowy, pająk nazwany karuzelą, pająk kryształowy, pająk tarczowy.

Na kolorowe pająki organizatorzy konkursu czekają do 4 grudnia 2017 r.

Regulamin Konkursu i Karta zgłoszenia są dostępne: TUTAJ 

*źródło: Urząd Miasta Włocławek

Wpis: Kinga Aneta Sroczyńska- redaktor prowadząca ARTax Media

© 2017-19 TU Włocławek. (pobierz logotyp)