Rozpoczęcie VIII Festiwalu Nauki, Kultury i Przedsiębiorczości we Włocławku – relacja

Autor: Kinga Sroczyńska / 22 listopada 2017 / Galerie / Tylko TU

Rozpoczęcie VIII Festiwalu Nauki, Kultury i Przedsiębiorczości we Włocławku – relacja

21 listopada o godzinie 11.00 w Sali widowiskowej Teatru Impresaryjnego miała miejsce inauguracja VIII edycji Festiwalu Nauki, Kultury i Przedsiębiorczości. Głównym punktem wydarzenia był wykład pt. „Otwarty umysł czy skąpstwo poznawcze? Jak żyć w świecie mitów, stereotypów, nietolerancji na różnorodność?” znanego polskiego psychologa i przedsiębiorcy Jacka Santorskiego.

Trwający kilka dni, finansowany ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Festiwal (koniec 25 listopada) ma kilka celów. Po pierwsze buduje trwałe i pozytywne relacje między światem kultury i nauki a otoczeniem gospodarczym. Po drugie wspiera i umacnia postawy otwartości poznawczej, intelektualnej oraz emocjonalnej na przyszłość i współczesność. Co więcej, i to jest też ważne, popularyzuje wiedzę i naukę wśród młodych ludzi, zachęcając do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Festiwal Nauki, Kultury i Przedsiębiorczości to piękna inicjatywa tworzona przez włocławskie i regionalne środowiska naukowe, gospodarcze i kulturalne. Z okazji kolejnej, ósmej edycji, przygotowano aż kilkadziesiąt interesujących propozycji programowych z różnych dziedzin: od nauk humanistycznych po społeczne, techniczne i przyrodnicze! Cały program był dostępny na oficjalnej stronie festiwalu.

Dodajmy, iż głównym sponsorem festiwalu była grupa BNI (organizacja rekomendacji biznesowych opierająca swoją działalność na efektywnym networkingu), a patronat honorowy objęli Jarosław Gowin – Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Marek Wojtkowski – Prezydent Miasta Włocławek, a także prezydenci Grudziądza i Rypina.

Na inauguracyjny wykład doktora Jacka Santorskiego przybyło bardzo wielu włocławian w różnym wieku. Cała sala była zapełniona po brzegi! Na początku głos zabrali m.in. pan prezydent Marek Wojtkowski oraz rektor Kujawskiej Szkoły Wyższej (jeden z organizatorów festiwalu) – prof. nzw. dr hab. Stanisław Kunikowski.

Wykład z pogranicza psychologii i biznesu: „Otwarty umysł czy skąpstwo poznawcze? Jak żyć w świecie mitów, stereotypów, nietolerancji na różnorodność?” wzbudził spore zainteresowanie. Doktor Jacek Santorski – Profesor honorowy Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, gdzie prowadzi autorski program Akademię Psychologii Przywództwa, współtwórca kierunku Zarządzanie i Przywództwo, potrafił przykuć uwagę, wyjaśniając, na czym polega otwartość umysłu i dlaczego nie warto iść drogą na skróty. W humorystyczny sposób nawiązał też do swojego dziadka i jego pierwszych krokach w biznesie. Ludzi jako gatunek cechuje tzw. skąpstwo poznawcze. Wyciągamy często jak najszybsze wnioski, wkładając w to jak najmniej wysiłku. Czujemy się bezpieczniej w momencie, kiedy możemy wszystko nazwać i łatwo zaszufladkować. Pan Jacek przekonywał, że można i warto inaczej podchodzić do otaczającej rzeczywistości.

Przeczytajcie, co doktor Jacek Santorski miał Nam do powiedzenia tuż przed wykładem na temat młodych ludzi i osiąganiu zawodowego sukcesu:

Niezależnie od tego, jakie to jest miasto, czy małe, czy bardzo duże, to moje obserwacje i doświadczenia pokazują, że warto między byciem dzieckiem i uczniem, byś kimś, np. jako przedsiębiorca znaleźć taki czas i przestrzeń, gdzie można złapać jakiś oddech. Choćby na chwilę wyrwać się w świat. Wcale nie trzeba mieć dużych środków, jeśli wejdzie się np. w jakiś projekt wolontariatu. W tej chwili cały świat młodych ludzi oddycha projektami wolontariackimi. Można nagle znaleźć się w Azji czy Afryce, nie mając swoich dziesięciu tysięcy czy tysiąca złotych, bo to finansuje jakaś fundacja. Również taki wolontariat może działać gdzieś w Polsce. Jakiekolwiek doświadczenia związane ze sportem, z wyprawami, turystyką, życiem kulturalnym, doświadczenia lidera – to wszystko dzisiaj dużo bardziej się liczy niż formalne wykształcenie, niż magisteria i doktoraty. Dzisiaj trzeba podoświadczać życia, eksperymentować, ruszyć się. Jeżeli człowiek naprawdę pogrzebie w sieci, to znajduje takie miejsca, takie ruchy, takie szturchańce, które może zadać sobie. To jest pojęcie nowego Noblisty z ekonomii behawioralnej. Bo w biznesie trzeba być sobą, a żeby być sobą, trzeba być kimś, a żeby być kimś należy mieć wszechstronne doświadczenie. Trzeba na pewno znaleźć coś, co jest między rodziną, szkołą, uczelnią. Biznes nie jest dla grzecznych i dobrze ułożonych dzieci.

Nasz portal był jednym z patronów medialnych wydarzenia!

 

Tekst i foto: Przemysław Jankowski

© 2017-19 TU Włocławek. (pobierz logotyp)