Podwyżek dla pracowników DPS nie będzie. Zerowy PIT jedną z przyczyn, budżet uszczuplony o 4 mln zł -informuje ratusz.

Autor: Kinga Maślanka / 21 października 2019 / Wiadomości

Podwyżek dla pracowników DPS nie będzie. Zerowy PIT jedną z przyczyn, budżet uszczuplony o 4 mln zł -informuje ratusz.

21.10.2019 roku odbyło się zapowiadane spotkanie władz miasta z pracownikami Domów Pomocy Społecznej przy ul. Dobrzyńskiej i Nowomiejskiej, Miejskiego Zespołu Żłobków i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

W spotkaniu uczestniczyła również 6-cio osobowa załoga z Domu Pomocy Społecznej „Na Skarpie”. W tej jednostce trwa spór zbiorowy, a w miniony czwartek (17.10.) pracownicy przeprowadzili dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Załoga walczy o 600 zł podwyżki w bieżącym roku.

Tuż po spotkaniu w ratuszu przewodniczący Solidarności „DPS na Skarpie” Dariusz Langa powiedział:

Niestety muszę przekazać swoim koleżankom i kolegom niedobre wieści – w tym roku absolutnie nie ma możliwości, aby podwyższyć wynagrodzenia dla nas, ale co dziwne… w 2020 roku na ten moment również nie mamy raczej co marzyć o podwyżce. Z naszego punktu widzenia jest to po prostu kolejna kara dla instytucji, które podniosły głowy.  

Czy dojdzie do strajku ,na ten moment Dariusz Langa nie potrafi odpowiedzieć:

W tym momencie jesteśmy zdruzgotani brakiem propozycji ze strony ratusza …Musimy ochłonąć.

Po spotkaniu Urząd Miasta Włocławek przesłał do mediów poniższy komunikat :

Miasto udzieliło informacji o obecnej sytuacji finansowej, iż w związku ze zmianami wprowadzonymi przez rząd (zerowy PIT), budżet Włocławka zostaje uszczuplony o ok. 4 mln zł już w roku 2019.

Warto również dodać, że w związku z udzieleniem podwyżek dla nauczycieli, z budżetu przeznaczono kwotę 9 000 000 zł, a subwencja wyniosła tylko 3 100 000 zł, zatem samorząd Włocławka musiał dołożyć prawie 6 000 000 zł. W efekcie miasto nie dysponuje żadnymi środkami, które mogłyby być przeznaczone na wzrost wynagrodzeń. Ponadto, według danych z projektu przesłanego przez Ministerstwo Finansów, udział miasta w podatku PIT będzie o ok. 2 mln niższy niż w roku 2019.

Stanowisko miasta jest takie, że obecnie nie mamy żadnych środków, które pozwoliłyby na podwyżkę na poziomie innym niż 7% w roku 2019. W budżecie Włocławka musiałaby być dostępna kwota 7 mln, a takich środków brak.

Miasto zadeklarowało powrót do rozmów po przyjęciu budżetu państwa na 2020 rok i ustaleniu dochodów samorządu. Zaproponowało również, aby związki zawodowe przyłączyły się do apelu prezydentów miast województwa kujawsko-pomorskiego do rządu i parlamentu o rekompensatę środków utraconych przez samorządy. Jeżeli nie będzie rekompensaty ze strony rządu, samorządy znajdą się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Włocławek wystąpi także do parlamentarzystów wszystkich opcji, aby zabiegali w rządzie o rekompensatę utraconych środków, które samorządy poniosą w związku ze zmianami wprowadzonymi przez rząd.

Kinga Maślanka

 

Skomentuj ten wpis!Sławek

8 miesięcy temu

Ale pierdo lolo ze strony Prezydenta. Każdy głupi potrafi powiedzieć, że nie ma, bo wydał na coś innego. A dobry gospodarz to taki, który potrafiłby coś zaradzić. Widocznie ten dobry nie jest.

© 2017-19 TU Włocławek. (pobierz logotyp)