Nowy dworzec we Włocławku coraz bardziej realny.

Autor: Kinga Maślanka / 17 listopada 2017 / Tylko TU

Nowy dworzec we Włocławku coraz bardziej realny.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Zemke (SLD), prezydent Włocławka Marek Wojtkowski, poseł Tomasz Lenz (PO), Krzysztof Kukucki radny SLD w dniu 17 listopada br. spotkali się z przedstawicielami redakcji  – tematem był  dworzec PKP/PKS we Włocławku.

Jak zaznaczył na początku prezydent miasta  inwestycje, które realizowane są  w Polsce i we Włocławku nie powinny mieć żadnych barw politycznych, stąd też wspólna konferencja prasowa. Poseł Lenz (PO) potwierdził, że poseł Borowiak (PIS) w sprawie dworca mówiła prawdę, a europoseł Janusz Zemke (SLD) powiedział , że nowy dworzec we Włocławku znalazł się na liście priorytetowej.

Janusz Zemke SLD: Polska w tym momencie  dokonała  korekty planów inwestycji dworcowych, kierownictwo PKP przygotowało nową propozycję, która  do roku 2023 obejmuje 188 obiektów dworcowych. Na liście znajduje się budowa nowego dworca we Włocławku .Podkreślam z całą mocą -nareszcie bo do tej pory zamysł budowy tego dworca był na liście rezerwowej, gdzie nie był zdefiniowany żaden termin , w którym ta inwestycja miałaby  miejsce i także nie były przewidywane środki na nią. Około 70 % kosztów ponoszonych jest ze środków unijnych .Myślę, że ta inwestycja we Włocławku to  rząd około 100 milionów złotych więc można przyjąć, że większość tej inwestycji to będą środki z Unii. To, że we Włocławku trzeba pobudować nowy dworzec nie budzi żadnych wątpliwości.

Prezydent Marek Wojtkowski : Żałuję, że nie ma tutaj wszystkich posłów.  Szczerze dzisiaj podziękowałem tym, którzy byli w to zaangażowani – pan poseł Janusz Zemke, pan poseł Kosma Złotowski , pan poseł Tomasz Lenz , pan senator Józef Łyczak. Chcę powiedzieć ,że nie wszyscy parlamentarzyści odpowiedzieli na nasze pisma na nasze postulaty, prośby o wsparcie.  Polityka nie polega na tym, że organizuje się konferencje i próbuje podpisać pod czyimś sukcesem. Ja zawsze wolę, żeby ten sukces był podparty faktycznie działaniami.  Są wielkie szanse na to, żeby projekt dworca PKP/PKS we Włocławku był zrealizowany , ale cały czas powtarzam nic nie jest przesądzone ,a taką informację usłyszałem z konferencji  PIS,  w trybie dokonanym, że już jakieś decyzje zapadły. Żadne decyzje nie zapadły, mocno kibicujemy i mocno się sprężamy .Nasza determinacja jest wielka ,żeby rzeczywiście ta decyzja dla Włocławka była pozytywna, nie przypisując nikomu absolutnie sukcesu, bo ta inwestycja jeszcze się nie zrealizowała.

Prezydent Wojtkowski mówił, że  inwestycja nie powinna mieć barw politycznych.  Prawo i Sprawiedliwość za dworzec , wielokrotnie  prezydenta krytykowało. Czy  jest szansa ,aby bez podziałów politycznych  w niedługim czasie prezydent Marek Wojtkowski rozpoczął działania dotyczące dworca  również z przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości? Prezydent mówi, że chciałby chociaż….

Marek Wojtkowski: Chciałbym chociaż jak Państwo widzą ja Prawa i Sprawiedliwości  nie zaczepiam, natomiast  ze strony radnych jak i polityków PIS cały czas słyszę uszczypliwości pod swoim adresem, nawet tych radnych, którzy pracują w instytucjach miejskich , w szkołach czy też w spółkach komunalnych -czego kompletnie nie rozumiem, bo nie na tym  polega odpowiedzialne  uprawianie polityki. Jakiś czas temu  w tej sali kiedy  spotykaliśmy się  z radnymi wojewódzkimi wszystkich partii politycznych , zaprosiłem na spotkanie również przedstawicieli Polskiego Parlamentu, wszystkich partii politycznych. Natomiast ze strony PIS nie widzę takiej determinacji ,żeby wspomagać działania Włocławka, podpisywanie się pod czyimś sukcesem jest zawsze najłatwiejsze. Taka polityka ma krótkie nogi i w dłuższej perspektywie ona po prosu nie popłaca –  ludzie mają swoją  dojrzałość , mają swój rozum i potrafią ocenić co, kto zrobił w danej sprawie.

Tomasz Lenz (PO): Pani poseł Borowiak robiąc swoją konferencję prasową mówiła prawdę ,że zabiega  o środki  dla swojego miasta , z którego jest wybrana, zabiega o środki na budowę dworca we Włocławku  i za to Ją dzisiaj chwaliliśmy podczas konferencji.  Jak widać o te środki zabiegają zarówno eurodeputowany Janusz Zemke, eurodeputowany Kosma Złotowski , ja osobiście, pan prezydent.

Krzysztof Kukucki (SLD) : Mam nadzieję, że  dworzec będzie takim pierwszym pozytywnym przykładem , w którego realizację przedstawiciele różnych partii politycznych, reprezentujący różne poglądy będą potrafili się zjednoczyć.

 

Redaktor Naczelna- Kinga Maślanka

 

© 2017 TU Włocławek. (pobierz logotyp)