Medal Unitas Durat dla nestorki z Lubrańca.

Autor: Kinga Maślanka / 15 września 2020 / Wiadomości

Medal Unitas Durat dla nestorki z Lubrańca.

Genowefa Lewandowska, stuletnia mieszkanka Lubrańca, dołączyła do grona rówieśników Niepodległej uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis dla najstarszych mieszkańców regionu, świadków odradzającej się ojczyzny.

W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego medal wręczyli seniorce członek zarządu Sławomir Kopyść i radny sejmiku województwa Stanisław Pawlak.

Tradycję honorowania medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęliśmy z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Medale przyznajemy również dziś, na pamiątkę setnej rocznicy powrotu Kujaw i Pomorza do macierzy. Dziękujemy w ten sposób za świadectwa, proste, osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii. Nie można budować przyszłości bez wiedzy o tym, kim jesteśmy i skąd pochodzimy. A nasze korzenie to korzenie naszych rodziców, dziadków, pradziadków mówi marszałek Piotr Całbecki.

Pani Genowefa od lat mieszka z córką Mirosławą. Jest pogodną i łagodną osobą. Doczekała licznej, wielopokoleniowej rodziny – 6 wnucząt, 12 prawnucząt i 1 praprawnuczka, którzy w niedzielę (13 września) świętowali setne urodziny jubilatki.

Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki honoruje osoby, które ukończyły setny rok życia. Medale przyznawane są  w ramach kontynuowania akcji zorganizowanej w 2018 roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do tej pory marszałek Piotr Całbecki uhonorował w ten sposób sto trzydzieści sześciu mieszkańców województwa .

Urząd Marszałkowski zapraszam do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2020 roku kończą sto lat, a także osób starszych, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.

Fot. Mikołaj Kuras

Skomentuj ten wpis!© 2017-19 TU Włocławek. (pobierz logotyp)