Małgorzata Kidawa -Błońska: Pieniądze przeznacza się na propagandę, a nie na leczenie ludzi. To jest wybór, którego każdy z nas dokonuje w swoim sumieniu i taki wybór powinien podjąć także prezydent Duda.

Autor: Kinga Maślanka / 18 lutego 2020 / Tylko TU

Małgorzata Kidawa -Błońska: Pieniądze przeznacza się na propagandę, a nie na leczenie ludzi. To jest wybór, którego każdy z nas dokonuje w swoim sumieniu i taki wybór powinien podjąć także prezydent Duda.

Małgorzta Kidawa Błońska, kandydatka PO na prezydenta Polski podczas wtorkowej (18.02.) wizyty we Włocławku  wzięła min. udział w konferencji prasowej ,która odbyła się przed Centrum Diagnostyczno -Leczniczym przy ulicy Królewieckiej. Miejscem jak powiedział na początku spotkania prezydent Marek Wojtkowski…nieprzypadkowym.

Dlatego dzisiaj tutaj jesteśmy, dzisiaj o tym rozmawiamy…

Prezydent Marek Wojtkowski: Jesteśmy nieprzypadkowo przy Centrum Diagnostyczno – Leczniczym. Chcielibyśmy przede wszystkim pokazać, że samorząd województwa stworzył tutaj doskonałe warunki do leczenia onkologicznego. Myślę, że niezwykle ważne jest podejście rządu i władz do osób, do pacjentów, którzy leczą się onkologicznie. Jaka jest sytuacja onkologii w Polsce -doskonale wiemy. Dlatego dzisiaj tutaj jesteśmy, dzisiaj o tym rozmawiamy…

Myślmy o Polakach, myślmy o tym co jest dla nich najważniejsze i potrzebne. Prezydent musi słuchać głosu Polaków…

Małgorzata Kidawa Błońska: Prezydent Andrzej Duda bardzo dużo mówi o bezpieczeństwie Polaków, mówi bardzo dużo o tym, że pieniądze na leczenie onkologiczne są przeznaczane. PiS mówi, że 5 miliardów przeznaczy w ciągu 10 lat, natomiast my chcemy żeby 2 miliardy , które idą na TVP były przekazane natychmiast do pacjentów na leczenie, na nowoczesne lekarstwa. Prezydent mówił bardzo dużo, że najważniejsze są dla niego sprawy Polaków, że zajmie się problemem osób niepełnosprawnych, osób chorych, problemem frankowiczów, że zajmie się problemami dnia codziennego Polaków, bezpłatną pomocą prawną. Nic takiego się nie wydarzyło przez te 5 lat. Teraz zapewnienia, że będą pieniądze na coś, na co nie było przez ostatnie lata-nie może to być traktowane poważnie. Ludzie czekają tu i teraz na te pieniądze. Rodzice dzieci chorych apelują o te pieniądze i prezydent musi tego głosu wysłuchać. Myślmy o Polakach, myślmy o tym co jest dla nich najważniejsze i potrzebne. Prezydent musi słuchać głosu Polaków. Ja już nie wierzę, że prezydent zawetuje te ustawy, ale niech wie, że każdy Polak i każda Polka bardzo mu to zapamięta, że te pieniądze przeznacza na propagandę, a nie na leczenie ludzi.

Skromny kontrakt z NFZ nie pozwala wykorzystać pełnych mocy, które mamy…

dr n. med. Piotr Plecka Centrum Diagnostyczno – Lecznicze: Nasze Centrum jest dedykowane pracy na rzecz mieszkańców Włocławka. Powstało w 2002 roku i od tego czasu jest jedynym pełnoprofilowym ośrodkiem na terenie miasta i byłego województwa włocławskiego. Mamy tutaj bardzo dobry sprzęt. W zeszłym roku był wymieniany rezonans i mammograf. Mamy nowe aparaty USG, a nasze możliwości świadczenia usług są duże. Poszerzamy również stanowiska do chemioterapii dziennej. Jest to jedyne miejsce we Włocławku, w którym pacjenci mogą to otrzymać. Natomiast skromny kontrakt z NFZ nie pozwala wykorzystać pełnych mocy, które mamy. Trzymamy się limitów, w związku z tym formuje się kolejka, na co najczęściej skarżą się pacjenci. Lekarze ze swej strony zalecają zgodnie ze standardami wizyty co 3-4 miesiące czy co 6 miesięcy.Pacjent przychodzi ,żeby się zarejestrować, natomiast kolejka w niektórych naszych poradniach sięga roku, a czasami i dłużej.

Kandydatka PO przypomniała o tym co ugrupowanie, które reprezentuje zrobiło w ostatnich latach w kwestii leczenia onkologicznego.

Małgorzata Kidawa Błońska: Stworzyliśmy Szybką Ścieżkę Onkologiczną, żeby pacjent, u którego odkryto, że jest chory na raka bezpośrednio wchodził w szybki tryb leczenia, żeby nie musiał chodzić do wielu specjalistów i żeby system czuwał nad tym gdzie i jak jest leczony, aby było to monitorowane. Tworzyliśmy miejsca onkologiczne w szpitalach- robiliśmy to krok po kroku. Nie rozumiem dlaczego te praktyki, które rozpoczęliśmy zostały zatrzymane. Nie poruszyliśmy się o krok do przodu, jeśli jest problem, skoro wiemy, że coraz więcej ludzi choruje na tę straszną chorobę, to trzeba zrobić tak, żeby czuli się bezpiecznie. Mamy pieniądze w budżecie i one powinny być wydawane racjonalnie. Jak wytłumaczyć pacjentom, że rząd daje 5 miliardów na 10 lat, a 2 miliardy daje na telewizję? Nie ma spotkania, na którym ludzie by się nie pytali- Dlaczego tak się stało, co jest ważniejsze, nasze zdrowie, nasze życie, życie naszych najbliższych czy telewizja? To jest wybór, którego każdy z nas dokonuje w swoim sumieniu i taki wybór powinien podjąć także pan prezydent.

Podczas konferencji padło pytanie: Gdzie widzi pani słabości prezydenta Andrzeja Dudy? Małgorzata Kidawa Błońska uważa, że Andrzej Duda przez 5 lat jako prezydent jest całkowicie niesamodzielny…

Gdyby myślał o swojej reelekcji powinien posłuchać głosu Polaków, a wybiera to co mówi prezespowiedziała kandydatka PO.

Kinga Maślanka

 

Skomentuj ten wpis!Anonim

1 rok temu

Czysta propaganda Kidawa Błońska a zapomnieli jak oszczędzał Arłukowicz na lekach onkologicznych, jak zamykali i prywatyzowali służbę zdrowia?

© 2017-19 TU Włocławek. (pobierz logotyp)